O minimalizmie i kiedy musisz się z niego wycofać




Na Twitterze artysty #Banksy znalazłem inspirujący wpis o pozbywaniu sie rzeczy. Zrób to, jeśli nie są Ci potrzebne. Jeśli nie możesz, to znaczy, że są potrzebne. 

To proste. :)

3 komentarze:

  1. A ja nie do końca mogę zgodzić się z tym stwierdzeniem - czasem bywa tak, że nie możemy się rozstać z rzeczą kompletnie nieprzydatną, tylko dlatego że wbiliśmy sobie do głowy, że jeszcze będzie potrzebna, lub z powodu jakiejś wartości sentymentalnej. Myślę że warto to przełamywać w sobie i rezygnować z przyzwyczajeń - inaczej staniemy się niewolnikami "niezbędnych" rzeczy. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W prostych powiedzeniach tyleż jest uroku, co wyjątków od zasady. Z pewnością warto się przełamywać własne obawy i bariery. Aczkolwiek przypomina mi się powiedzenie (nieco bardziej rozbudowane) Gandhiego: "Tak długo, jak czerpiesz z czegoś wewnętrzną pomoc i poczucie komfortu, powinieneś to zatrzymać. Jeśli zrezygnujesz z tego w nastroju poświęcenia lub z poczucia obowiązku, będziesz nadal chciał to z powrotem, i to niezaspokojenie będzie dla ciebie problemem. Zrezygnuj z danej rzeczy, jeśli chcesz osiągnąć jakiś inny stan tak bardzo, że nie stanowi ona już dla ciebie atrakcji lub jeśli wydaje się przeszkadzać w osiągnięciu tego, co jest znacznie bardziej pożądane." Jest w tym sporo racji, nieprawdaż? (sam cytat z wpisu: Richard Greg: O wartości dobrowolnej prostoty).

      Usuń
  2. A ja może z kobiecej perspektywy coś dorzucę. Akurat w tym miejscu, bo wpis koresponduje z moją rezygnacją z części kosmetyków. Dla przykładu - zrezygnowałam kompletnie z kosmetyków do demakijażu. Spróbowałam sposobu Dominique Loreau z książki "Sztuka prostoty" która wprawdzie zawiera sporo treści dla mnie nieprzydatnej, ale i kilka takich które są godne uwagi. Użyłam kilku kropli doskonałej oliwy z oliwek, masowałam dłońmi delikatnie twarz, oczy. Następnie zwilżyłam je wodą i ponowiłam te czynność. Na koniec zmyłam całość delikatnym mydłem błotnym/borowinowym/itp. Efekt zachwyca.
    Po pierwsze - mam wyjątkowo miękką i delikatna skórę
    Po drugie - twarz rano po wstaniu jak i potem w ciągu dnia wcale się nie świeci
    Po trzecie - nie dostrzegam efektu zatykania porów.

    To naprawdę świetna alternatywa kosmetyku do demakijażu w moim przypadku. Zachęcam kobiety do wypróbowania.

    Podobnie z resztą ciała. Jeśli wmasujemy ją delikatnie w całe ciało (łyżka wystarczy) i wejdziemy do ciepłej kąpieli to pod wpływem ciepła pory się rozszerzają, skóra chłonie oliwę a po kąpieli ciało jest hmmm....
    Ok, kąpiel w wannie nie jest ekonomicznym rozwiązaniem, ale taka "kuracja" raz w miesiącu....? Czemu nie. Ja robię to także w przypadku prysznica.

    OdpowiedzUsuń

UWAGA: Komentarze są moderowane i pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Będzie nam miło, gdy się pod nimi podpiszesz :) Nie publikuję wypowiedzi pozornie na temat, a stanowiących formę reklamy, zwł. blogów komercyjnych...