Toksyczni rodzice - książka ekstremalna?

Próbując rozprawić się z książkami, które trafiły do mnie z powrotem po latach, natknęłam się na publikację Susan Forward pt. "Toksyczni rodzice". Po przeczytaniu jej na początku studiów pamiętam, że nie spowodowała ona u mnie jakichś znacznych rewolucji. Teraz, po 10-ciu latach, zrozumiałam, jak bardzo mi pomogła.  


Nasłuchałam się o tym, że każdy, kto ją przeczyta, uważa, iż to książka o nim. Dlaczego? Bo, wbrew mocnemu tytułowi, nie opisuje ona głównie historii skrajnych dysfunkcji na poziomie Josefa Fritzla.Sednem tematu jest pokazanie z boku mechanizmów, które mają miejsce w rodzinach oraz tego, jak potem kultywujemy je w dorosłym życiu. Przypuszczam, że właśnie dlatego jest to często obowiązkowa lektura na pierwszym roku psychologii.  

Chłopcy z The Minimalists często zaznaczają, że bycie minimalistą to życie intencjonalne, czyli poprzedzone rozważaniami o tym, co jest mi tak naprawdę potrzebne i co daje szczęście. Dzieciństwo jest okresem, gdy przyjmujemy wiele zwyczajów bezkrytycznie. Będąc dorosłymi wiemy, że nasi rodzice, choć chcieli dla nas jak najlepiej, nie byli idealni. Im samym pewnie wielu rzeczy nie udało się przerobić zanim pojawiliśmy się na świecie.

Jeżeli pragniemy żyć świadomie, warto byśmy wyrobili w sobie umiejętność spojrzenia z dystansem na pewne sytuacje, w oderwaniu od emocji, które często skutecznie zaciemniają obraz. Ta książka jest do tego świetnym treningiem. Pozwala wyjść z mechanizmów, które nas zniewalają.  

Bardzo polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: Komentarze są moderowane i pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Będzie nam miło, gdy się pod nimi podpiszesz :) Nie publikuję wypowiedzi pozornie na temat, a stanowiących formę reklamy, zwł. blogów komercyjnych...

Etykiety

#diy #christmas #minimalizm aktywa i pasywa Bauman bezpieczeństwo blog bogactwo Boże Narodzenie brak telewizora cele centra handlowe codzienne decyzje Cykl co nam może pomóc Cykl dobre życie czas dobrowolna prostota Dominique Loreau drobne przyjemności dzieci dziesięcina edukacja Edukacja domowa Edukacja Finansowa Crown efekt Diderota efekt jojo efektywność energia elektryczna energia życiowa fachowcy finanse finanse osobiste gadżety gasingus pins gift voucher golenie gospodarstwo domowe gromadzenie przedmiotów gry losowe handel higiena I Komunia integralność finansowa jakość jałmużna kapitalizm kieszonkowe kłamstwo kolekcjonowanie komfort Komputer/internet konsekwencja konsumpcja konsumpcjonizm koń trojańskie koszty kredyty krwiodawstwo kryzys krzywa zadowolenia książki kuchnia lenistwo Leo Babauta Lotto media minimalizm mniej=więcej mocne strony motywy oszczędzania nadmiar rzeczy napoje nawyki niezależność finansowa ojcostwo oprogramowanie oszczędność oszędzanie pamiątki perfekcjonizm pieniądze pieniądze=życie planowanie plastik plus gsm początek podstawowe potrzeby poręczenie kredytu post potrzeby materialne poznawanie pożyczki prace w domu pranie prawo skupienia prezenty priorytety problem produkty produktywnośc przedmioty przepisy rachunki recenzje recesja reguła 90% reklama reklamy relacje z innymi rewolucja przemysłowa Richard Koch rodzice rodzina rower równowaga sąsiedzi skrupuły slow life solidarność sposoby na oszczędności spread stan posiadania styl życia szkoła śmieci Święta świętowanie TATA technika telefon telefon na kartę tempo życia Thoreau Tom Hodgkinson tu i teraz uczucia umiejętności uroczystości Voluntary Simplicity wakacje wartość netto wiara Wielkanoc Wielki Post wychowanie wydatki wykonanie wyspy szczęścia i sukcesu wyścig szczurów Your Money or Your Life zaangażowanie zabawki zabezpieczenia zadłużenie zakupy zaplanowana nieprzydatność zarabianie przez dzieci zasada Pareto zdrowe jedzenie zmywarka zobowiązania zużycie wody życie żywność