30 marca 2012

Oszczędności w domowym budżecie - zużycie wody

Kontynuując wątek.... Oto zasady, dzięki którym można znacznie zmniejszyć rachunki za wodę: 
To praca mojej córki (:
ZMYWARKA I MYCIE NACZYŃ, OWOCÓW…

-  w  przypadku ręcznego zmywania naczyń (które pochłania bardzo dużo wody) polecam czyszczenie naczyń myjką nasączoną płynem przy zakręconym kranie, a dopiero potem spłukiwanie. Na pewno warto od razu  myć naczynia  po posiłku, zanim pozostałości na talerzach się zeschną...
- sprawdziłem zużycie zmywarki – 14-10 litrów (warto wyłączać trochę wcześniej, bo suszenie jest za długie, naczynia b. gorące), opłukiwać naczynia i sztućce przed włożeniem – program z czujnikiem będzie trochę krótszy, no i nie wkładać zbędnych naczyń typu kubki po wodzie, które wystarczy tylko opłukać (przy  okazji polecam wkładać do zmywarki połowę kostki - nie zauważyłem żadnej różnicy w jakości umycia naczyń)
- mycie owoców i warzyw nie pod bieżącą wodą, najlepiej w misce
- używać jednego talerza, miseczki na jeden posiłek = mniejsza ilość naczyń do mycia

HIGIENA

- przy wężykach doprowadzających wodę do baterii znajdują się zawory, które można lekko przykręcić, aby w ten sposób zmniejszyć ciśnienie wody (ciepłej lub zimniej) w kranie - zmniejszy to strumień wody (i ogólne zużycie)
- spłukiwać sedes zużytą (tzw. szarą) wodą (łapaną w miskę w trakcie mycia) - to dla superoszczędnych (:
- używać tylko krótkiego spłukiwania - ok 3L(zablokowałem długie spłukiwanie 9L, bo dzieci uwielbiają takie przyciski, dotyczy to oczywiście spółeczek z dwoma przyciskami typu GEBERIT)
- ręce myję w misce, umywalce z korkiem, a nie pod bieżącą wodą, która płynie i płynie zwłaszcza w czasie namydlania
- woda do mycia zębów w kubku, w każdym razie myjemy zęby przy zakręconym kranie :)
- dzieci -  mycie w misce, którą można umieścić w wannie (znajomi w wielkiej wannie umieścili dmuchany basenik i było taniej)
- krótki (najlepiej zimny) prysznic, mycie (np. włosów) w misce
- zimna woda wypływająca przy prysznicu (zwł. rano) = zbieramy do wiadra, a po prysznicu można spłukać toaletę! (przeczytałem, że w przeciętnym gospodarstwie domowym spuszcza się do kanalizacji około 20-25 l wody dziennie w oczekiwaniu na to, aż z kranu popłynie ta ciepła)

PRANIE

- pranie – pamiętajmy o pełnym załadowaniu pralki (aczkolwiek zgodnie z instrukcją!), pierzmy rzeczy tylko faktycznie zabrudzone, trochę brudne wystarczy przepłukać!
- zwróćmy uwagę, że dzieci wrzucają do kosza z brudnymi rzeczami także w miarę czyste i nadające się jeszcze do noszenia
- w przypadku dzieci nie warto im co chwilę zmieniać ubrania, gdy tylko trochę się zabrudzą
- sposób na dwa w jednym: pranie drobnych rzeczy (typu T-shirt) podczas brania prysznicu

INWESTYCJE

• baterie – zamontować perelatory, przymknięcie zaworów kranowych o 1/2
• prysznic – oszczędne słuchawki, perelatory lub reduktor przepływu
• spłuczka – ograniczenie zużycia, ew. tylko mały przycisk, zmiana przycisku na funkcję stop, zmniejszenie pojemności (np. poprzez włożenie plastikowej butelki do pojemnika na wodę)
• w przyszłości warto pomyśleć o wykorzystaniu wody deszczowej (wykorzystanie deszczówki do prania, sprzątania i spłukiwania toalety zmniejszy zużycie wody w domu o 45-50%)
• blokada prysznica przy określonej temperaturze = mniejsze zużycie gorącej wody (ew. termostat)
• wiele rozwiązań przycisków dwudzielnych ma też możliwość funkcji„stop”, naciskając duży przycisk możemy więc w dowolnym momencie zatrzymać spłukiwanie

Może niektórym niektóre kroki wydają się zbyt karkołomne. Można podejmować niektóre z nich stopniowo, aż wejdą w nawyk. Warto uświadamiać dzieci, że za wodę trzeba płacić. U nas oszczędność wody przez niecały miesiąc przyniosła pierwsze efekty. Zużycie za kwartał spadło do 11 m3 miesięcznie. Niestety podrożała woda. Ale i tak wyszło taniej. Mam nadzieję, że kontynuacja oszczędzania wody przyniesie dalsze oszczędności.

Polecam także post: Oszczędności w domowym budżecie - energia elektryczna