W tym miejscu możecie przeczytać cytaty z poprzednich dni. W komentarzach możecie umieszczać znalezione przez siebie ciekawe cytaty i aforyzmy na tematy związane z prostym stylem życia. Najciekawsze staną się "cytatem dnia"! Zapraszam (:
Wyrzuć, czego za dużo i nieś tylko tyle, ile możesz udźwignąć.
Arystyp z Cyreny
Life is really simple, but we insist on making it complicated.
Confucius
Bogactwo człowieka proporcjonalne jest do liczby rzeczy, z których potrafi zrezygnować.
Henry D. Thoreau
Mimo, że nowoczesne społeczeństwo ciągle obiecuje nam wolność, wolny czas i wolny wybór, nadal w większości jesteśmy niewolnikami trybu życia, którego wcale nie wybieraliśmy.
Tom Hodkinson
Każdy inteligentny głupiec może czynić rzecz większą, bardziej złożoną i napastliwą. Potrzeba geniuszu – i wiele odwagi – by poruszać się w przeciwnym kierunku.
Jeżeli człowiek codziennie spędza większość czasu spacerując po lasach, albowiem je kocha, grozi mu niebezpieczeństwo, że uznają go za próżniaka, lecz jeżeli cały dzień jako spekulant wycina te lasy i przedwcześnie ogołaca ziemię, uchodzi za pracowitego i przedsiębiorczego obywatela. Jak gdyby zainteresowanie miasta lasami ograniczało się tylko do ich wycinania.
Henry David Thoreau
Umiejętność upraszczania oznacza eliminację zbędnego, by to co niezbędne mogło przemówić.
Synu, nie bierz na siebie za wiele spraw, bo jeśli będziesz je mnożył, nie unikniesz szkody. I choćbyś pędził, nie dopędzisz, a uciekając nie uciekniesz.
Mądrość Syracha 11,10
Bogactwo nie jest ulgą w kłopotach - jest tylko zmianą kłopotów.
Epikur
Łatwiej jest luksusowo urządzić pokój przez usunięcie z niego mebli niż przez ich wstawienie
Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.
Mahatma Gandhi
Nie chcemy być bogaci, tylko bogatsi od innych.
John Stuart Mill
Trzeba być mądrym, żeby robić pieniądze. Zgoda! Ale najpierw trzeba być wystarczająco głupim, żeby pieniędzy pragnąć. Gilbert Keith Chesterton
Źródło: Wielka księga mądrości, wybór Jacek i Tomasz Ilga
Czym w porównaniu z możliwościami, jakie daje namiot, jest życie w domu na stałe? Fundamenty to wygoda dla podatkobiorców, bo wiedzą, gdzie mnie szukać. Wiedzą też, jak mnie ostatecznie przykuć do miejsca, podsuwając pod nos narkotyk konsumpcji. Tajemnica cywilizacji polega na uzależnieniu człowieka od wygody i potrzeby posiadania. Z wielką kupą gratów trudniej ruszyć się z miejsca. Co innego nomadzi. Wolni ludzie pustyń, prerii, stepów i tundry. Ci gromadzą bogactwo w sercu. Są solą w oku dla niejednej władzy.
z: Andrzej Śmiały „Pętla Spitsbergenu. Ciepła opowieść o mroźnej Arktyce"
Dawniej oczekiwano w napięciu na nową książkę lub operę. Dziś ludzie oczekują w napięciu na nowy model samochodu.
Laurence Olivier
źródło
Spełnienie znajdziesz tylko wtedy, gdy poprzez swoje talenty i pasje zaczniesz służyć wyższym celom. Nie daj się zwieść pokusie łatwego samozadowolenia. Nie daj się porwać gonitwie za rzeczami materialnymi - doskonałym domem, modnymi ubraniami czy najnowszym modelem samochodu. Dewiza "gdybym miał x, byłbym szczęśliwy" to urojenie, któremu ulegają miliony ludzi. Ten, kto szuka szczęścia w przedmiotach, nigdy nie poczuje się naprawdę zaspokojony.
Nick Vujicic Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!
Nic bowiem nie przynieśliśmy na ten świat; nic też nie możemy [z niego] wynieść. Mając natomiast żywność i odzienie, i dach nad głową, bądźmy z tego zadowoleni! A ci, którzy chcą się bogacić, wpadają w pokusę i w zasadzkę oraz w liczne nierozumne i szkodliwe pożądania. One to pogrążają ludzi w zgubę i zatracenie. Albowiem korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy. Za nimi to uganiając się, niektórzy zabłąkali się z dala od wiary i siebie samych przeszyli wielu boleściami.
1 list św. Pawła do Tymoteusza (6, 7-10)
Wieczorem odkryłem, co to znaczy być bogatym i biednym. Problem leży w psychice człowieka. Każdy człowiek, mając nawet wiele samochodów, pałaców i górę złota, jeśli będzie czegoś potrzebował, zawsze będzie biedny. Natomiast ten, który wszystko to, co ma, ma w nadmiarze i może rozdawać, jest bogaty. Najbogatszym więc facetem, jakiego poznałem w życiu, był św. Franciszek z Asyżu.
Jan Budziaszek, Dzienniczek perkusisty
Niekiedy ludzie gubią pieniądze. Z reguły to pieniądze gubią ludzi.
Autor nieznany
Nawet gdy ktoś opływa we wszystko, życie jego nie jest zależne od jego mienia.
Łk 12,15
Sprawiła to bowiem natura, że do tego, by żyć szczęśliwie, nie potrzeba wielkiego zasobu środków. Każdy jest w stanie uczynić siebie szczęśliwym. Znikome znaczenie mają dobra zewnętrzne i w żadnej z dwóch ostateczności nie wywierają większego wpływu, ponieważ mądrego człowieka ani pomyślność nie wzbija w dumę, ani niepowodzenie nie zniechęca do życia. Zawsze bowiem stara się, aby jak najwięcej dóbr zgromadzić w swym wnętrzu i w samym sobie szukać największej radości.
Seneka
Jeżeli kupujesz to, czego nie potrzebujesz, okradasz samego siebie.
Przysłowie szwedzkie
Jeżeli masz dużo, daj ze swego bogactwa; jeśli masz mało, daj ze swojego serca.
Przysłowie arabskie
Najlepsza jest taka miara majątku, żeby ani nie popaść w ubóstwo,
ani od ubóstwa nie być daleko.
Seneka Młodszy
To nie ubóstwo nas nęka, tylko pragnienie bogactwa.
Marek Aureliusz
Żeby uporządkować świat, musimy najpierw uporządkować narody; aby uporządkować narody, musimy najpierw uporządkować rodziny; aby uporządkować rodziny, musimy najpierw doprowadzić do porządku nasze serca.
Konfucjusz
Nie o to bowiem idzie, żeby innym sprawiać ulgę, a sobie utrapienie, lecz żeby była równość. Teraz więc niech wasz dostatek przyjdzie z pomocą ich potrzebom, aby ich bogactwo było wam pomocą w waszych niedostatkach i aby nastała równość, jak to jest napisane: Nie miał za wiele ten, kto miał dużo. Nie miał za mało ten, kto miał niewiele.
2 Kor 8,13-14
Szacowna to rzecz pogodne ubóstwo.
Seneka Młodszy
We wszystkich czynach swych bądź umiarkowany, a żadna choroba nie zbliży się do ciebie
Syr 31,22
(z bloga
Martecznik)
Co dane nam jest przez Pana do życia, to nam przecież wystarczy.
Tb 5,20
Jemy, aby żyć, nie żyjemy, aby jeść.
Sokrates
Większość życiowych problemów rozwiązuje się jak algebraiczne równania: sprowadzaniem do najprostszej postaci.
Lew Tołstoj
Bogaty bez pieniędzy będzie tylko ten, kto krytycznie przyjrzy się swoim potrzebom i odpowie na pytanie, czy przypadkiem bez nich nie będzie szczęśliwy. Ubożenie uczy wyznaczania priorytetów, pozwala zrozumieć, co jest naprawdę ważne. Możemy wreszcie skoncentrować się na istocie rzeczy.
Alexander von Schonburg
Wiedzcie, że równie dobrze chroni człowieka strzecha, jak i złocony dach. Miejcie w pogardzie wszystko, co niepotrzebny trud czyni ozdobą i upiększeniem. Zważcie, że nic oprócz ducha nie jest godne podziwu i że wobec jego wielkości nic nie jest wielkie.
Seneka
Kto pragnie bogactwa, ten i trwoży się o nie. Nikt jednak nie użyje przyjemności z dóbr, które budzą niepokój: próbuje bowiem coś do nich dorzucić. Kiedy zabiega o powiększenie ich, zapomina o używaniu. Przyjmuje rachunki, ugania po rynku, przegląda rejestry dłużników: z pana zostaje rządcą.
Seneka
Nie ten jest biedny, kto posiada mało, lecz ten, kto pragnie więcej.
Seneka
Winniśmy brać pod uwagę, że to, czego pragniemy i do czego zmierzamy z wielkim wysiłkiem, albo nie przynosi żadnego pożytku, albo o wiele więcej szkody. Niektóre rzeczy są zbyteczne, inne zaś nie są warte swej ceny. Lecz nie dostrzegamy tego, i rzeczy, które nas kosztują najwięcej, uważamy za prezenty.
Seneka
Prostota w stosunkach zewnętrznych musi płynąć z prostoty moich stosunków wewnętrznych z Bogiem. (...) Cała nasza modlitwa ma być przede wszystkim szukaniem Boga, a nie stanów modlitewnych; ma mieć w sobie dążność prostującą. Przeważnie modlitwa "zagina się" do siebie, zwraca się do siebie" (...) modlitwa cały czas zamyka się na MNIE, nie jest prosta. Potrzeba więc ciągle ją prostować, świadomie "odginać" ją od siebie, wytrwale to "odginanie" ćwiczyć. Po pewnym czasie takiej pracy prostota wyjdzie; wtedy dopiero powstanie połączenie naszej duszy z Bogiem, gdyż bez prostoty łączności tej właściwie być nie mogło.
o. Badeni
|
Stanisław Barańczak |
Człowiek przywiązany do rzeczy zostaje przez nie opętany, podczas gdy ten, kto jest wobec nich obojętny, po prostu pozwala im przepływać.
Lao-tsy
Postępowanie wasze niech będzie wolne od chciwości na pieniądze: zadowalajcie się tym, co macie. Sam bowiem powiedział: Nie opuszczę cię ani pozostawię.
Hbr 13,5
Wychowujemy do wyścigu szczurów. Od dzieciństwa staramy się, żeby nasze dzieci były lepsze. Masz być lepszy, najlepszy, pierwszy. Nikomu nie przychodzi do głowy, że – owszem – powinniśmy uczyć się być najlepszym, ale jako człowiek! Nie jako zawodnik w walce o dobrobyt.
s. Małgorzata Chmielewska
tutaj
To co konieczne zapewniają nam
proste starania: trudu wymaga zbytek.
Nie szukaj sztucznych wymysłów: idź za
naturą. Ona nie chce, aby się ludzie miotali na wszystkie strony. Wyposaża nas we wszystko,
do czego zmusza.
Seneka
Kto kocha się w pieniądzach,
pieniądzem się nie nasyci;
a kto się kocha w zasobach,
ten nie ma z nich pożytku.
Koh 5,9
Bywa taki, co udaje bogacza, nie mając niczego, a z pozoru ubogi opływa w bogactwo.
Prz 13,7
Lepsza jest garść wypoczynku niż dwie garści bogactw i pogoń za wiatrem.
Koh 4,6
Wasze dobra nie są niczym innym jak depozytem, który dobry Bóg złożył w wasze ręce; po tym, co konieczne wam i waszej rodzinie, reszta należy do ubogich.
Św. Jan Maria Vianney.
Wzbogacić się można, nie dodając nic do tego, co się ma, ale ujmując dużo z tego. czego się potrzebuje.
OdpowiedzUsuńEpikur
"Współczesny człowiek uważa, że traci coś - czas, kiedy nie działa wystarczająco szybko; a jednak nie wie potem, co zrobić z czasem, który zyskał - może go tylko zabić" E. Fromm
OdpowiedzUsuńMieć i doceniać , doceniać , co się ma. Posiadanie nie jest niczym złym. Posiadając możemy się dzielić z innymi , cieszyć , odczuwać wdzięczność. Trzeba tylko umieć mądrze posiadać.
OdpowiedzUsuń"Prostota, naturalność i spontaniczność, to coś , czego nie posiadają idee"...
OdpowiedzUsuńOSHO
"I znowu człowiek wydaje pieniądze, których nie ma, na rzeczy, których nie potrzebuje, by imponować ludziom, których nie lubi."
OdpowiedzUsuńW życiu trzeba skosztować nędzy,biedy i bogactwa, żeby docenić co się ma i wiedzieć co jest w życiu ważne.
OdpowiedzUsuńMój ulubiony cytat " Prostota jest szczytem wyrafinowania". Lew Tołstoj
OdpowiedzUsuń