Przejdź do głównej zawartości

Najlepsza inwestycja i jej potencjalne koszty

Jak donosiła ostatnio prasa, eksperci Centrum im. Adama Smitha policzyli szacunkowe koszty wychowania dzieci. I tak na utrzymanie i wychowanie dziecka do 20 roku życia trzeba wysupłać 176 tys. zł. Posiadanie dwojga dzieci to koszt 317 tys. zł, trojga - 422 tys. zł, czworga - 528 tys. zł. Dodatkowo wykształcenie dzieci w wieku 20-25 lat (jak rozumiem przy założeniu płatnych studiów i oporu latorośli przed podjęciem jakiegokolwiek zatrudnienia) to kolejne 55 tys. zł na każde dziecko. 

Pewnie dla rządzących warto robić takie raporty, potencjalnych rodziców przestrzegam jednak przed wpadaniem w panikę. Po pierwsze z pewnością koszty utrzymania dzieci kształtują się bardzo różnie w zależności od poziomu zamożności danej rodziny i mogą znacznie odbiegać (zwłaszcza w przypadku wyboru życia w dobrowolnej prostocie) od podanych wyliczeń. Poza tym należy mieć świadomość magii wielkich liczb. Jeżeli na chleb wydamy przez 25 lat około 24-27 tys. zł nie znaczy to, że powinniśmy wykluczyć go z diety. Opierając się na podanych wyliczeniach, po krótkim dzieleniu otrzymujemy dzienne wydatki na jedno dziecko - 24 zł, a na dwójkę dzieci - 43 zł. Nie jest tak źle.
 
Moim zdaniem wpływ potencjalnych kosztów wychowania dzieci na decyzję o ich posiadaniu jest w rzeczywistości niewielki. Weźmy pod uwagę okres PRL-u, kiedy mimo ciężkiej sytuacji finansowej dominowały rodziny wielodzietne. Brak dzieci to nie efekt kalkulacji kosztów, lecz wpływ hedonistycznego podejścia do życia, lansowanego przez media, marketing i reklamę. Ograniczające swobodę rodzicielstwo odkładane jest na ostatnią chwilę.

Często słyszy się, że na dzieci musi nas stać. Ciekawe, że tego rodzaju cierpliwości nie spotykamy w przypadku nabywania dóbr materialnych (jeśli już porównywać je z dziećmi). W społeczeństwie konsumpcyjnym obowiązującą mantrą jest „mieć to natychmiast”. Nie czekamy, aż będzie nas stać, tylko kupujemy, zaciągając kredyty, których łączne koszty z odsetkami znacznie przewyższają koszty utrzymania dzieci. (Swoją drogą ciekawe, czy możliwe byłoby zaciągnięcie kredytu na dzieci). Za takim oczekiwaniem na sytuację, gdy będzie nas stać na posiadanie dzieci, kryje się często wybór wygodnego stylu życia. Z tego względu wątpię, czy ewentualne ulgi i dofinansowanie dla rodzin wpłyną na wzrost dzietności i zatrzymają ujemny przyrost naturalny.

Dlatego kto jest niezdecydowany, kto liczy z kalkulatorem, czy już nadszedł czas, zapewniam: będzie was stać na jedno, dwoje, troje i czworo dzieci. Może nie kupicie tego i owego (kina domowego, nowego samochodu, domu), nie pojedziecie na drogie wczasy... Zawsze będzie nas stać na dzieci, jeśli mamy wizję życia w rodzinie. A na jesieni życia, biorąc pod uwagę kondycję państwa, może się okazać, że podjęta decyzja, pomimo określonych kosztów, była najlepszą "inwestycją" w waszą i ich -dzieci- przyszłość.
Raport Centrum im. Adama Smitha na temat kosztów wychowania dzieci w Polsce 2012 dostępny jest tutaj

Komentarze

 1. Przestaję czytac ten blog, bo za chwilę uwierzę w moje "cudowne" rozdwojenie ;)))
  A tak na serio...
  Jako ojciec trojga dzieci potwierdzam w całej rozciągłości, opierając sie na własnym doświadczeniu, słowa autora.
  Roman

  OdpowiedzUsuń
 2. 733 złociszy miesięcznie to nie jest takie znowu nic.
  Gdyby zamiast ładować w potomstwo, pieniądze te odkładać na lokatę 5%, to po 20 latach zamiast wydać te 176 000 będziemy mieli je na koncie razem ze 125 000 odsetek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też kiedys tak kalkulowałem, a potem doszedłem do wniosku, że dzieci (zwłaszcza w rozsądnie wiekszej ilości) to zdecydowanie pewniejsza inwestycja w moją przyszłość.
   Roman

   Usuń
  2. tak, bo każdy kto rezygnuje z posiadania dzieci odkłada sobie miesięczną równowartosc utrzymania nieistniejącego potomstwa ;)

   ja osobiście nie czuję akurat potrzeby posiadania dzieci, ale jak poczuję, to chętnie adoptuję.

   Usuń
  3. Wbrew pozorom celem mojego komentarza wcale nie było stwierdzenie, że zamiast płodzić dzieci lepiej karmić skarbonę. Wartość dzieci jest trudna (jeśli nie niemożliwa) do oszacowania, więc każdy sam musi się zastanowić co mu się bardziej opłaca.

   Nie czytałem raportu (trzeba logować się do Google), ale IMO te wyliczenia są jakieś koślawe. Nie znam wielu par mogących odkładać 730 złotych miesięcznie, a jednocześnie w Polsce przyrost naturalny oscyluje w okolicach 0% co daje dwoje dzieci na każdą parę*, czyli 1320 złotych miesięcznie.

   * Jeśli źle rozumuję, proszę mnie oświecić

   Usuń
  4. Proszę wysłać maila na mój adres (dobrowolnaprostota@gmail.com) to wyślę w załączniku raport. Ale zgadzam się, że te wyliczenia są zawyżone - raport opiera się zresztą na danych GUS.

   Usuń
  5. W globalnych statystykach dzietności Polska zajmuje 13 miejsce od końca, z zaledwie 1,3 dziecka na kobietę. Zajmujemy 209 miejsce wśród 222 krajów świata. Obecnie w Polsce mamy ujemny przyrost naturalny.

   Usuń
  6. Przeczytałem raport i niestety brakuje w nim szczegółowych informacji o sposobie wyliczenia kosztu wychowania dzieci.

   Za to zgodzę się z tezą, że obecna polityka prorodzinna daje efekt odwrotny od zamierzonego.

   W ogóle uważam, że powinno się zlikwidować wszelkie ulgi podatkowe, zasiłki, składki na ZUS i NFZ, itp., a w zamian radykalnie obniżyć podatki (zarówno dochodowy jak i VAT). Tak, aby ludzie mogli sami dysponować swoimi pieniędzmi. Bo już samo to, że państwo dla mojego dobra zabiera mi moje pieniądze, żeby oddać je gdy będę stary generuje koszty i z każdej mojej stówki dostanę połowę, a reszta idzie na urzędników, którzy mi ją zabierają i potem oddają.
   Państwo niech utrzymuje z podatków drogi, policję i wojsko, ewentualnie straż pożarną, a o resztę każdy sam już sobie zadba.

   Milton Friedman mówił kiedyś, że są 4 rodzaje wydawania pieniędzy:
   - własne pieniądze na swoje potrzeby
   - własne pieniądze na cudze potrzeby
   - cudze pieniądze na swoje potrzeby
   - cudze pieniądze na cudze potrzeby
   Żeby się zanadto nie rozpisywać zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu, w którym Friedman tłumaczy jaki jest efekt tych czterech sposobów wydawania - http://www.youtube.com/watch?v=5RDMdc5r5z8

   Usuń
 3. Na innym blogu też była poruszana kwestia tych wyliczeń (http://www.dzieciowo.pl/2012/06/ile-tak-naprawde-kosztuje-wychowanie-dzieci.html), na dzieci można wydać i krocie i nie. Wszystko zależy li i jedynie od naszej postawy :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

UWAGA: Komentarze są moderowane i pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Będzie nam miło, gdy się pod nimi podpiszesz :) Nie publikuję wypowiedzi pozornie na temat, a stanowiących formę reklamy, zwł. blogów komercyjnych...

Popularne posty z tego bloga

25 rzeczy, których możesz się pozbyć już dzisiaj

Trafiłem na stosunkowo stary wpis (z sierpnia 2011 roku) na stronie Wise Bread pt. 25 rzeczy do wyrzucenia już dzisiaj. Interesujący wpis, bo chociaż trochę "wiekowy", to jednak nadal prawdziwy. Postanowiłem przetłumaczyć go na polski. Jeżeli ktoś ma ochotę, może przeczytać go w oryginale.

Autor, Paul Michael, rozpoczyna wpis od cytatu z filmu "Podziemny krąg":
"Rzeczy, które posiadasz, w końcu zaczynają posiadać ciebie" Dlaczego więc godzimy się na to, aby "posiadały" nas niektóre przedmioty? Nie wyrzucamy ich, ponieważ jesteśmy emocjonalnie do nich przywiązani. Nie ma prostej metody na pozbywanie się przedmiotów, ale uczucie uwolnienia, towarzyszące pozbyciu się niektórych z nich, może być niesamowite.

Jakich zatem rzeczy powinniśmy się -według autora- pozbyć z naszego życia? Będą to:

1. Ubrania i buty, których nie nosiliśmy w przeciągu ostatnich 18 miesięcy
Zasada jest prosta. Jeżeli czegoś nie nosiło się przez dłużej niż 18 miesięcy, czyli -…

Szczęście a bogactwa

Uznasz za dobro bogactwa: będzie cię dręczyło ubóstwo, co gorzej - ubóstwo fałszywe. Choćbyś bowiem miał wiele, jednakże - ponieważ ktoś inny ma więcej - będzie ci w twym mniemaniu brakowało tyle, o ile tamten cię przewyższa. (Seneka, Listy moralne do Lucyliusza)

Bogactwa są rzeczą niezależną od nas i jako takie powinny być traktowane. Powinniśmy i możemy być równie szczęśliwi niezależnie od tego, czy będziemy biedni, czy bogaci: nasze szczęście nie zależy od bogactw, mieszka bowiem w zupełnie innym rejestrze, w innym wymiarze rzeczywistości.  Są to zmienne w żaden sposób ze sobą niezwiązane. Oczywiście, może nam się wydawać inaczej, a co więcej, całkiem często faktycznie się nam tak - niestety! - wydaje. To jednak właśnie zadanie, jakie stawiają przed sobą stoicy: otworzyć nam oczy na fakt, że szczęście nie jest związane ani ze stanem naszego konta, ani z żadną inną rzeczą od nas niezależną. Naszą rolą jest przyswoić to sobie jako życiową regułę i traktować ją jak kierunkowskaz. (...…

Dobrowolna prostota i oszczędność

Jeszcze nie tak dawno pomiędzy prostotą życia i oszczędnością postawiłbym znak równości. Wielokrotnie w tle upraszczania tliła się motywacja życia oszczędnego. Bo mniej wydanych pieniędzy, to mniej pracy i więcej czasu na przyjemniejszą stronę życia. Jednak kilka razy na własnej skórze przekonałem się, że oszczędnie nie zawsze znaczy prosto.

Za ilustrację niech posłuży... deska do prasowania. Gdy nasza baaardzo stara odmówiła współpracy (i nie dało jej się naprawić), zastosowałem metodę "kupuj używane". Deskę znalazłem na OLX, po którą musiałem pojechać dość spory kawałek drogi. Pomroczność jasna, a może chęć zamknięcia tematu, sprawiła, że po krótkich (za krótkich) oględzinach kupiłem deskę, która w domu okazała się okazem wyjątkowo chwiejnym i w dodatku z wklęsłościami, które dyskwalifikowały ją do jakiegokolwiek użytku. Następnie kupiliśmy nową deskę przez internet, bo to wygodniej, szybciej i... taniej. Po kilku dniach otrzymaliśmy przesyłkę. Deska chwiała się, a w stanie…

Weź kartkę i pisz...

No urzekła mnie ta piosenka Sound'n'Grace i Filipa Laty pt. "100"'. Mądry tekst: Kupiłem wszystko, a wciąż nie mam nic. Za czym tak gnasz, po co Ci to?

Będzie to, co ma być, nie inaczej
Rozpromieni się ktoś, ktoś zapłacze 
Nie dowiesz się wcześniej, chyba że we śnie
Ale czy chcesz?
Nie wiedzieć dobrze jest
Za czym tak gnasz, po co Ci to?
Zabierzesz ze sobą, gdybyś poszedł na dno
Ołówek weź, teraz kartkę i pisz:
Kupiłem wszystko, a wciąż nie mam nic

Ref.
Swój czas, weź w garść, swój czas
Zanim Ci życie nie powie, że pass
I odholuje, weź w garść i idź
Zacznij na 100, nie na 5 procent żyć