Lista ulubionych zajęć we dwoje

Dzisiaj chcemy zaproponować wam w miarę proste ćwiczenie, którego autorem jest Magda.

Czy znasz swojego współmałżonka? Co naprawdę lubi robić razem z tobą lub w chwilach samotności? Czy w czasie wolnym woli słuchać muzyki czy wyjść na spacer? Czy w czasie wakacji większą radość sprawia mu zwiedzanie zabytków, kontakt z przyrodą czy może leżenie na hamaku? Czy są jakieś obowiązki domowe, które jedno z was lubi, podczas gdy dla drugiego są one żmudne i uciążliwe?
Może znasz odpowiedzi na te pytania, a może... tylko wydaje ci się, że je znasz. Czy po 5-10-15 latach wspólnego życia nie warto zaktualizować swojej wiedzy o tym, jakie mamy pasje, co sprawia nam przyjemność, a co nie robi na nas wrażenia lub jest tylko przykrym obowiązkiem? Czy nie warto zastosować tej wiedzy w praktyce w planowaniu wspólnego czasu lub przy dzieleniu się domowymi zadaniami?
Zapraszamy do odkrywania siebie i swojej „drugiej połowy”, jeśli lubicie takie ćwiczenia. Z własnego doświadczenia możemy zaświadczyć, że WARTO.

Jak to zrobić?
 
Etap 1 - osobno
Na dużej kartce w osobnych punktach wypisz zajęcia, które lubisz robić - razem z mężem/żoną lub osobno (np. drzemki po obiedzie, pić zieloną herbatę, pływać w morzu itp.). Niech to będzie długa lista – 20, 30 lub więcej rzeczy. Warto uwzględnić domowe obowiązki, np. zmywanie naczyń, prasowanie czy oddawanie książek do biblioteki. Może akurat lubisz je robić. Twój mąż/żona niech zrobi to samo. Dajcie sobie na to wystarczająco dużo czasu – tydzień to minimum. W ciągu tych kilku dni myśl często o tym, co sprawia ci przyjemność i… dodawaj do listy.

Etap 2 - osobno
Wymieńcie się waszymi listami. Zapoznaj się z listą męża/żony. Przy każdej pozycji na liście współmałżonka postaw cyfrę od 0 do 5, oceniając, na ile lubisz robić każdą z wymienionych rzeczy. Obok oceny możesz napisać krótkie wyjaśnienie, dlaczego dałeś taką a nie inną ocenę, z czego to wynika. To samo niech zrobi z twoją listą ulubionych czynności twój mąż/żona. Na to również dajcie sobie minimum tydzień czasu.

Etap 3 - razem
Wymieńcie się z powrotem listami. Wasze listy wracają do was z dokonaną oceną. Najlepiej skupić się na jednej liście na raz i wspólnie omówić wyniki w jakieś wolne dwa wieczory. Dowiesz się z tego etapu, które z twoich ulubionych zajęć i w jakim stopniu lubi także twój współmałżonek. Dowiesz się także, czego zdecydowanie nie lubi. Możecie podkreślić te zajęcia, które uzyskały najwyższą ocenę na obydwu listach. To rzeczy, które lubicie robić oboje, a zatem w przyszłości możecie planować je częściej. Będziecie też wiedzieli, czego lepiej NIE proponować (!). Dowiecie się także, jak podzielić obowiązki w ten sposób, aby w miarę możliwości każdy robił to, co preferuje.

Warto skserować obie listy z naniesionymi ocenami i od czasu do czasu do nich zaglądać. No i powtarzać ćwiczenie. Mylić się będzie ten, kto sądzi, że chodzi o dążenie do tego, by nasze listy się ujednolicały. Największą wartością z przeprowadzenia tego ćwiczenia jest wejście w kontakt z sobą samym, uświadomienie sobie swoich preferencji i upodobań, otworzenie się na inność współmałżonka, zobaczenie, dlaczego pewne rzeczy nam razem nie wychodzą, w końcu wyzbywanie się niszczących nas i naszą relację skrywanych oczekiwań wobec męża/żony.

Nam to ćwiczenie, przeprowadzone spontanicznie po pewnych warsztatach dotyczących komunikacji, po 16 latach wspólnego życia w małżeństwie (a ponad 22 latach znajomości),  dało dużo do myślenia i uświadomiło, jak bardzo różnice, których nie chcieliśmy zauważyć i zaakceptować, psuły atmosferę w rodzinie. Urlop, który spędziliśmy tuż po tym ćwiczeniu, był pierwszym od wielu lat, w którym pozwoliliśmy sobie na odmienność preferencji. Zamiast zamęczać się usilnym spędzaniem całego czasu razem na czynnościach, które lubi tylko jedno z nas, szukaliśmy nowych sposobów budowania relacji z uwzględnieniem uświadomionych sobie różnic (np. wizyta w skansenie, którą Magda wykorzystała na naukową penetrację terenu, a ja na leżenie w cieniu lipy). W czasie przeprowadzania ćwiczenia był moment niepewności, którego można się obawiać - gdy zaczęliśmy zastanawiać się, czy po tylu latach wciąż istnieją rzeczy, które lubimy robić RAZEM. Znalazły się takie (: Ale, co ciekawe, nie one najbardziej przykuły naszą uwagę. Były to raczej te rzeczy, które należą do ulubionych czynności tylko jednej strony, a które nieoczekiwanie zrodziły nowy zachwyt nad innością współmałżonka. Słowem, same plusy!

Dobrej zabawy! Ciekawi jesteśmy waszych doświadczeń...

5 komentarzy:

 1. Genialny pomysł! W najbliższym czasie postaram się zrobić takie ćwiczenie z moim mężem. Sama jestem ciekawa, jakich odpowiedzi udzielimy i czego nowego dowiemy się o sobie.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Byliśmy z mężem kilka lat temu na warsztatach dla par (po 25 latach małżeństwa) i było to dla nas bardzo odkrywcze doświadczenie - m.in i takie listy się robiło. Bardo polecam i listy i warsztaty na każdym etapie wspólnego życia - działają bardzo odświeżająco:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Również polecam i to nawet (a może zwłaszcza) jeśli uważamy iż "znamy sie jak łyse konie". To czasami moze trochę ukłuć nasze ego i pokazać w których miejscach myśleliśmy "bajkowo". Ale jeśli potrafimy rozmawiać ze współmałżonkiem wówczas okazuje się, że nawet jeśli tych "ukłuć w ego" było kilka, to jednocześnie otworzyła się przed naszym związkiem cała masa niewidocznych wcześniej możliwości.
  Roman

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię wszelkiego rodzaju procesy związane z określaniem preferencji. Są niezwykle wartościowe nie tylko z poznawczego punktu widzenia dla zrozumienia samego siebie, ale także dają możliwość otwarcie się na nową jakość w przestrzeni jakiegokolwiek typu relacji. Warto zaznaczyć by nie mylić preferencji z oczekiwaniami, znać tę subtelną różnicę, bowiem często właśnie oczekiwania są tym, co skutecznie psuje każdą relację. Dla mnie osobiście tego typu ćwiczenia z określaniem własnych preferencji i zrozumieniem preferencji innych mają jeszcze jedną niezwykle istotną zaletę: uwalniają od myślenia i postrzegania rzeczywistości poprzez pryzmat stereotypów: począwszy od samego siebie, poprzez relacje, rzeczywistość, a skończywszy na drugim człowieku.

  OdpowiedzUsuń
 5. no proszę ;-)
  a jak ja powtarzałam znajomym, że nie ma obowiązku robienia wszystkiego razem,
  bo wiadomo, że można się różnić zainteresowaniami,
  i nie zawsze "da się" te cudze zainteresowania też polubić, to było, że się nie znam ;-)

  ja rozumiem, że są rzeczy, które się robi razem.
  ale uważam, że każdy powinien mieć ten czas dla siebie.

  niech to nawet będzie taki podział- jak z tym skansenem i leżeniem pod lipą.

  OdpowiedzUsuń

UWAGA: Komentarze są moderowane i pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Będzie nam miło, gdy się pod nimi podpiszesz :) Nie publikuję wypowiedzi pozornie na temat, a stanowiących formę reklamy, zwł. blogów komercyjnych...