Przejdź do głównej zawartości

O tym co przed nami

Ostatnio jeden z Autorów bloga zapytał mnie jak go sobie dalej wyobrażam ?


Zacząłem się nad tym zastanawiać. Na początku lutego blog obchodzić będzie 4 urodziny. Tak więc okres niemowlęcy, raczkowania i stawiania pierwszych kroków mamy niewątpliwie za sobą. Na blogu mogliście przeczytać bardzo wiele wpisów odnoszących się do idei dobrowolnej prostoty. Wkładam sporo pracy, aby materiał ten systematyzować (stąd pomysł zakładek i archiwum), w miarę możliwości redagować, urozmaicać zdjęciami, czuwać nad poprawnością językową.

Jednocześnie, czego pewnie nie wiecie, staram się chronić blog przed działaniami komercyjnymi  - właściwie stale usuwam linki podszywające się pod komentarze przekierowujące na strony biznesowe, odmawiam prośbom opublikowania tekstów „sponsorowanych”, a także zamieszczania linków do ciekawych stron, ale ociekających reklamami  – już dawno założyłem, że blog jest miejscem, w którym dbamy nawzajem o dobrą, wolną od marketingowych wpływów, atmosferę.


Jedyną korzyścią, jaką czerpię z pisania bloga, jest świadomość, że inspirujemy siebie nawzajem do prostszego, mniej zabieganego i zagmatwanego, a bardziej satysfakcjonującego życia.


Ktoś zapytał mniej jak mogę ciągle pisać o dobrowolnej prostocie, skąd biorę tematy? Mogę odpowiedzieć, że z jednej strony wpisy publikują także inni Autorzy bloga, każdy kolejny jest dla mnie miłą niespodzianką :) Z drugiej - dobrowolna prostota jest bardziej procesem niż punktem docelowym.
Ciągle też uczę się nowych rzeczy, także od strony technicznej, odkrywam możliwości różnych narzędzi, w tym mediów społecznościowych, które chciałbym bardziej wykorzystywać. Nie chcę, abyśmy pisząc lub czytając bloga, wszyscy z czasem posnęli.

Pamiętam radość i entuzjazm, jakie towarzyszyły mi przy okazji odkrywania dobrowolnej prostoty i chciałbym, żeby ta idea była ciągle żywa, rozkwitająca, radosna i lekka. Aby dawała powietrza w płuca, kopa do zmian, poczucie wiatru we włosach i pod skrzydłami oraz chęć do przełamywania schematów.


Dlatego pozwólcie, że będę nieco eksperymentował z formą i treścią, szukał nowych rozwiązań i środków dla propagowania voluntary simplicity. Aby ta idea nie skostniała w dywagacjach, dzieleniu włosa na czworo, ale była przede wszystkim pociągającą, dającą codzienną, pozytywną energię do zmian, inspiracją.

Jedną ze zmian jest inna szata graficzna bloga. W jakiś sposób zdjęcie tytułowe jest symboliczne i od razu przykuło moją uwagę. Chłopiec (mniej więcej w wieku bloga?) z dużym przejęciem pokazuje paluchem na coś, czego sami na razie nie widzimy. Może jakiś niewielki punkt na horyzoncie? A może dalszy kierunek?

Wiele robimy w życiu dla siebie, ale jeszcze więcej potrafimy zrobić dla dzieci. To one, dzięki naszej zmianie, będą mogły, już teraz lub kiedyś, żyć życiem bardziej prostym, zrównoważonym i pięknym.

Niby więc poprzedzamy przyjście naszych dzieci, ale tak naprawdę to one idą przed nami, inspirują nas do lepszej wersji samych siebie, pokazują palcem to, czego czasem -z poziomu swoich „dorosłych” spraw- nie dostrzegamy. One same dają nam siłę do zmian.


Mam nadzieję, że taki będzie także dalej nasz blog...


Wkrótce opiszę kilka nowych pomysłów. Myślę także o wzięciu udziału w konkursie na Blog Roku 2014 r. Co Wy na to? Czego życzylibyście sobie więcej/mniej na blogu? Jakieś prośby do innych Autorów? A może inni Autorzy zabiorą głos?

Komentarze

 1. Podoba mi się połączenie kilku autorów, dzięki temu te same tematy mogą być przedstawione z różnych punktów widzenia.
  A dzisiejszy cytat dnia jest rewelacyjny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No prawdę mówiąc cytat wisi już od kilku dni, ale rzeczywiście jest piękny.

   Usuń
 2. Ech... czyli dotychczas albo nieuważnie czytałam albo akurat nie wchodziłam na stronę ;)
  W każdym razie dzisiaj do mnie trafił.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A cały (nieco dłuższy) wiersz umieściłem w zakładce "Cytaty"

   Usuń
 3. Rzadko komentuję, ale chciałabym podziękować za te lata inspiracji. Z ciekawością czekam na dalsze pomysły, dyskusje, inspirujące cytaty!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tym bardziej dziękuję za miłe słowa!

   Usuń
 4. Konrad, z całego serca zachęcam Cię do wzięcia udziału w konkursie na Blog Roku 2014, jak i do dalszych zmian i eksperymentów na blogu. A przede wszystkim dziękuję za twój wielki wysiłek i zaangażowanie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chciałbym przy przekazać Ci, Konradzie wyrazy szacunku. Podziwiam Cię za obronę bloga i siebie przed korzyściami materialnymi. Sam pewnie bym nie potrafił nie przyjąć pieniędzy, które są mi wręcz wciskane. Mam nadzieję, że też kiedyś osiągnę ten etap w życiu.
  Pozdrawiam,
  Paweł

  PS Nie wiem jak potraktujesz ten link, ale uważam, że jest to szczytne przedsięwzięcie. Jeżeli się ze mną nie zgadzasz to wiesz co zrobić:) https://polakpotrafi.pl/projekt/wolna-przedsiebiorczosc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, akurat pożyteczną stronę polakpotrafi i projekt wolnej przedsiębiorczości możemy promować :)

   Usuń
 6. Proste życie, a raczej dążenie do prostoty w życiu to dla mnie bardzo ważna kwestia. Widzę różnice w podejściu do tematu, dlatego ciekawym zabiegiem jest wprowadzenie wielogłosowości na blogu. W ten sposób każdy znajdzie swoją drogę i metodę działania (jeśli tylko chce). Chciałabym, żebyś wziął udział w konkursie na Blog Roku, bo marzy mi się, żeby były promowane blogi naprawdę niosące jakąś wartość... Niestety, ostatnio obserwuję znikanie wartościowych i ciekawych stron - autorzy nie widząc popularności, nie widzą sensu pisania. Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdzieś przeczytałem, że budowanie popularnego bloga to kwestia pięciu lat wytrwałej, ciężkiej pracy, a efekty nie od razu są widoczne. Popularność przychodzi albo i nie. Chociaż dobrze jest wiedzieć, że ktoś nas czyta, w końcu dlatego piszemy na blogu a nie do zeszytu! Pamiętam, że założyłem ten blog, gdyż mi po prostu go brakowało w polskiej blogosferze. Teraz dobrze, że jest. A ta wielogłosowość też jest dla mnie bardzo cenna. No i komentarze w większości merytoryczne i ciekawe - to wymierny wkład Czytelników w "całokształt"...

   Usuń
 7. Skromnym zdaniem autora:
  Blog motywuje do działania i pisania (pewnie mogłoby go być więcej). Są owoce - chciałbym o tym napisać.

  Jeśli Czytelnikom i Konradowi coś "zostaje" z moich wpisów to tym bardziej warto to robić.

  Myślę, że trzeba spróbować z Blogiem Roku :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tomku, trzymam zatem za słowo, a co do konkursu - spróbujemy!

   Usuń

Prześlij komentarz

UWAGA: Komentarze są moderowane i pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Będzie nam miło, gdy się pod nimi podpiszesz :) Nie publikuję wypowiedzi pozornie na temat, a stanowiących formę reklamy, zwł. blogów komercyjnych...

Popularne posty z tego bloga

25 rzeczy, których możesz się pozbyć już dzisiaj

Trafiłem na stosunkowo stary wpis (z sierpnia 2011 roku) na stronie Wise Bread pt. 25 rzeczy do wyrzucenia już dzisiaj. Interesujący wpis, bo chociaż trochę "wiekowy", to jednak nadal prawdziwy. Postanowiłem przetłumaczyć go na polski. Jeżeli ktoś ma ochotę, może przeczytać go w oryginale.

Autor, Paul Michael, rozpoczyna wpis od cytatu z filmu "Podziemny krąg":
"Rzeczy, które posiadasz, w końcu zaczynają posiadać ciebie" Dlaczego więc godzimy się na to, aby "posiadały" nas niektóre przedmioty? Nie wyrzucamy ich, ponieważ jesteśmy emocjonalnie do nich przywiązani. Nie ma prostej metody na pozbywanie się przedmiotów, ale uczucie uwolnienia, towarzyszące pozbyciu się niektórych z nich, może być niesamowite.

Jakich zatem rzeczy powinniśmy się -według autora- pozbyć z naszego życia? Będą to:

1. Ubrania i buty, których nie nosiliśmy w przeciągu ostatnich 18 miesięcy
Zasada jest prosta. Jeżeli czegoś nie nosiło się przez dłużej niż 18 miesięcy, czyli -…

Prawa prostoty: Organizuj

Kolejne prawo prostoty, o którym pisze John Maeda, profesor MIT, w książce "The Laws of Simplicity". Prawo to brzmi:

Dzięki właściwej organizacji więcej sprawia wrażenie mniej.

Chodzi o zarządzanie złożonością, z czym stykamy się przede wszystkim w domach, w których rzeczy wydają się mnożyć.

Maeda wymienia trzy spójne strategie redukcji bałaganu i osiągnięcia prostoty:
1. kupno większego domu,
2. umieszczenie wszystkiego, czego nie potrzebujemy, w miejscu do przechowywania,
3. metodyczne zorganizowanie tego, co posiadamy.

Początkowo większy dom zmniejsza bałagan kosztem większej przestrzeni. Ostatecznie jednak więcej przestrzeni z czasem oznacza więcej bałaganu.
Magazynowanie zwiększa ilość wolnej przestrzeni, ale dość szybko zostaje zapełniona kolejnym rzeczami, które odkładamy.
Wreszcie wdrożenie systemu organizacji tego, co posiadamy w naszej ograniczonej przestrzeni, zmienia chaos przedmiotów w uporządkowaną strukturę.

Wszystkie te trzy metody dynamicznie się rozwijają. …

O byciu ojcem i nie tylko. Wakacyjne "Charaktery"

Jako wakacyjną lekturę polecam Waszej uwadze nowy numer "Charakterów", a zwłaszcza ich dodatek "Style życia", który ukazuje się co dwa miesiące. Tym razem porusza temat bycia ojcem.

Stan relacji z dziećmi z męskiej perspektywy jest rzeczą dynamiczną, zmienną w czasie, domagającą się naszej czujności i stałej uwagi. Ojcostwa, bardziej niż naturalnego macierzyństwa, trzeba nam, mężczyznom, uczyć się i świadomie je rozwijać. Mówi się o jego kryzysie w erze wywyższenia pracy zawodowej i kariery, które podejmujemy i rozwijamy z jednej strony dla utrzymania rodziny, często jednak kosztem niej i relacji z dziećmi. Choć większość deklaruje, że rodzina jest najważniejsza, w rzeczywistości często ustępuje ona pracy, która stanowi rodzaj alibi dla naszych męskich ambicji.

"Czy to wszystko, co mam, co do tej pory osiągnąłem i co zamierzam osiągnąć, ma jakiś sens? Czy rzeczywiście o to mi chodzi? Czy rzeczywiście muszę spędzać 18-20 godzin w pracy? Czy budowanie zaplecza f…

Przyjemność prosta

Kolejna część cyklu na podstawie Prostego życia Ryszarda Wagnera  z 1905 r.

Podobnie jak w czasach Wagnera, także i dzisiaj możemy zapytać: czemu utraciliśmy umiejętność dobrej zabawy? Usiłujemy wprawdzie się bawić, ale zwykle chybiamy celu. Od czego to zależy?

Jakże myśleć o zabawie! Uginamy się przecież pod ciężarem niezliczonych kłopotów, z których każdy oddzielnie wystarczyłby do popsucia humoru. Wszędzie spotykamy ludzi rozgorączkowanych, zapracowanych, wyczerpanych. Gdziekolwiek spojrzymy, wszędzie widzimy ludzi niezadowolonych.

Jednak przyczyny naszej obecnej niemocy, tego zaraźliwego złego humoru, który nas opanowuje, zależą w równej mierze od nas, jak od okoliczności zewnętrznych. Radość tkwi bowiem nie w przedmiotach, ale w nas samych!

Wagner zauważa niepokojący upadek naszych sił życiowych, wynikający z nadużywania  przez człowieka wrażeń, które przytępiły zmysły i zmniejszyły zdolność odczuwania szczęścia. Natura upada pod ciężarem narzuconych jej ekscentryczności. Wola ż…