Minimaliści - reportaż w Trójce

Zapraszam na reportaż z moim udziałem:

"Minimaliści" - Joanna Bogusławska
Wtorek, 25 września, godz.18.15, Program 3. Na blogach minimalistów roi się od pozornie zabawnych dylematów. Czy para skarpetek to jedna rzecz, czy dwie? Czy kosmetyczka pełna kosmetyków to jeden przedmiot?
"Minimaliści" - Joanna Bogusławska
Wielu rzeczom nadają drugie życie, bo nie chodzi o to, żeby wyrzucać, tylko, żeby to jeszcze wykorzystać. W ich życiu jest porządek, wiedzą ile czego mają, żyją prosto i skromnie po to by być w życiu szczęśliwym, a nie przytłoczonym przedmiotami.
O swojej drodze do minimalizmu opowiadają rodziny w tym jedna z czwórką dzieci i Arek pasjonat, który nie wyobraża sobie już życia bez minimalizmu.

Aby wysłuchać reportażu przejdź na stronę Polskiego Radia tutaj

5 komentarzy:

 1. sporo się szumu wokół minimalizmu zrobiło - mocno zastanawiałem się nawet czy swój blog filozoficzno-życiowy tagować jako minimalizm, czy też nie

  z drugiej strony jak to nazwać inaczej?

  zobaczymy jak ta moda na minimalizm się skonczy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz to nazwać tak jak ja: dobrowolną prostotą. Bo ja nie jestem minimalistą... A jak się to skończy? Mam nadzieję, że tak jak w USA: kilka, jeśli nie kilkanaście, milionów sympatyków Voluntary Simplicity. A minimaliści (ci prawdziwi) zawsze będą przyciągać uwagę, ale tych raczej będzie niewiele. Nie ważne są -izmy, tylko to, jak żyjesz. Staram się być autentyczny i propagować dobrowolną prostotę, jeśli można to także przez media.

   Usuń
  2. właśnie (poza internetem) miałem pewną rozmowę na temat pewnych celów życia... to mi pokazało, że trudno mi się inaczej nazwać niż Minimalista, mimo iż wiele elementów mojej aktywności na to nie wskazuje

   trudno, trzeba z tym żyć jakoś, etykietka jak każda inna

   Usuń
 2. Minimalizm to nie tylko pozbywanie się rzeczy które mogą być potrzebne ale przede wszystkim umiejętne gospodarzenie małymi zasobami pieniężnymi. Po co coś wyrzucać zwłaszcza jak dostało się to za darmo i potem kupować nowe?To zabiera nam wolność bo żeby kupować trzeba pracować i mieć pieniądze.Lepiej zatem mniej pracować na kasę i mieć czas na własny rozwój i inne zajęcia bo chyba taka jest ideologia minimalistów- więcej być!Dlatego kupujmy tanie rzeczy, potrzebne, i jeśli możemy coś dostać za darmo-korzystajmy z tego bo to droga do naszej wolności! Wyrzucanie wszystkiego co może się potem przydać to wyrzucanie naszych pieniędzy a chyba nie o to chodzi!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, że wyrzucanie dla wyrzucania jest pomyłką. Z pewnością warto racjonalizować stan posiadania, gdyż z reguły kupujemy w sposób impulsywny i gromadzimy rzeczy często niepotrzebne. Duża liczba materialnych przedmiotów ma nam zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Sporo o moim podejściu do rzeczy i minimalizmu powiedziałem w wywiadzie dostępnym na stronie: http://minimalplan.com/2013/01/26/inspiracje-konrad-mielcarek/ Zgadzam się - mniej pracować, by móc mniej wydawać, by więcej żyć. Pozdrawiam!

   Usuń

UWAGA: Komentarze są moderowane i pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Będzie nam miło, gdy się pod nimi podpiszesz :) Nie publikuję wypowiedzi pozornie na temat, a stanowiących formę reklamy, zwł. blogów komercyjnych...

Etykiety

#diy #christmas #minimalizm aktywa i pasywa Bauman bezpieczeństwo blog bogactwo Boże Narodzenie brak telewizora cele centra handlowe codzienne decyzje Cykl co nam może pomóc Cykl dobre życie czas dobrowolna prostota Dominique Loreau drobne przyjemności dzieci dziesięcina edukacja Edukacja domowa Edukacja Finansowa Crown efekt Diderota efekt jojo efektywność energia elektryczna energia życiowa fachowcy finanse finanse osobiste gadżety gasingus pins gift voucher golenie gospodarstwo domowe gromadzenie przedmiotów gry losowe handel higiena I Komunia integralność finansowa jakość jałmużna kapitalizm kieszonkowe kłamstwo kolekcjonowanie komfort Komputer/internet konsekwencja konsumpcja konsumpcjonizm koń trojańskie koszty kredyty krwiodawstwo kryzys krzywa zadowolenia książki kuchnia lenistwo Leo Babauta Lotto media minimalizm mniej=więcej mocne strony motywy oszczędzania nadmiar rzeczy napoje nawyki niezależność finansowa ojcostwo oprogramowanie oszczędność oszędzanie pamiątki perfekcjonizm pieniądze pieniądze=życie planowanie plastik plus gsm początek podstawowe potrzeby poręczenie kredytu post potrzeby materialne poznawanie pożyczki prace w domu pranie prawo skupienia prezenty priorytety problem produkty produktywnośc przedmioty przepisy rachunki recenzje recesja reguła 90% reklama reklamy relacje z innymi rewolucja przemysłowa Richard Koch rodzice rodzina rower równowaga sąsiedzi skrupuły slow life solidarność sposoby na oszczędności spread stan posiadania styl życia szkoła śmieci Święta świętowanie TATA technika telefon telefon na kartę tempo życia Thoreau Tom Hodgkinson tu i teraz uczucia umiejętności uroczystości Voluntary Simplicity wakacje wartość netto wiara Wielkanoc Wielki Post wychowanie wydatki wykonanie wyspy szczęścia i sukcesu wyścig szczurów Your Money or Your Life zaangażowanie zabawki zabezpieczenia zadłużenie zakupy zaplanowana nieprzydatność zarabianie przez dzieci zasada Pareto zdrowe jedzenie zmywarka zobowiązania zużycie wody życie żywność