Świadome kupowanie - uwagi praktyczne


1. Zanim coś kupuję, zastawiam się, czy na pewno potrzebuję danej rzeczy. W tym celu warto stosować zasadę 10 sekund, polegającą na tym, że przed jakimkolwiek zakupem robimy krótką pauzę. Trzeba pamiętać, że po zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych, decydującą rolę w zakupach odgrywają, często nieuświadomione, emocje. Można wykorzystać oczekiwanie w kolejce przy kasie na przejrzenie zawartości koszyka i wyjęcie 2-3 nadprogramowych artykułów. W przypadku większych zakupów warto powstrzymać się od zakupu przez 24 godziny, miesiąc lub dłużej, aby przekonać się, że rzeczywiście danej rzeczy potrzebujemy. Satysfakcja, że czegoś nie kupiłem, jest z reguły większa niż przemijające zadowolenie z wydania pieniędzy. 

2. Zapisuję każdy wydatek (co do grosza, bo liczy się każdy grosz) w specjalnie przygotowanej tabeli. Na początku wydaje się to trudne, lecz z czasem staje się nawykiem, dzięki któremu zyskujemy większą kontrolę nad domowymi finansami. Można łatwo prześledzić, na co wydajemy pieniądze w kolejnych miesiącach, stwierdzić czy poziom wydatków rośnie lub maleje, czy przekracza poziom miesięcznych lub rocznych dochodów, a także rozsądnie planować przyszłe wydatki. Nie chodzi jedynie o cięcie wydatków, lecz o życie zgodnie z wartościami. Mając większą świadomość na co przeznaczamy pieniądze, niektóre wydatki zmniejszymy, podczas gdy inne zwiększymy. 

3. Oszczędność, uważana niegdyś za przyczynę bogactwa narodów, została zastąpiona kartą kredytową lub debetową, które umożliwiają natychmiastowe  zaspokajanie pragnienia posiadania.  Zamiast zakupów na kredyt dobrze jest odkładać co miesiąc (do koperty lub przelewem na subkonto) określoną kwotę na wymarzoną rzecz lub inne, zaplanowane wydatki (np. wakacje). Używanie karty kredytowej lub wchodzenie na debet może być uzasadnione tylko wyjątkowo koniecznością zaspokojenia podstawowych potrzeb. Lepiej jednak, gdy niespodziewane wydatki finansujemy z tzw. poduszki finansowej, a więc puli odłożonych wcześniej pieniędzy. 

4. Proponuję nie płacić za zakupy kartą, lecz pieniędzmi z portfela. Płacąc realnymi pieniędzmi łatwiej kontrolować wydatki i uświadomić sobie, że pieniądze to „środek wymiany” naszego czasu i energii życiowej. Ciekawym pomysłem jest noszenie w portfelu jedynie niewielkiej kwoty pieniędzy, co pozwoli uniknąć wielu nadarzających się „okazji”. 

5. Jeśli podejmując decyzję o zakupie, z tyłu głowy pojawia się uczucie dyskomfortu, skrupułów, wyrzutów sumienia - powstrzymaj się od kupienia. Często racjonalizujemy i próbujemy zagłuszyć ten wewnętrzny głos zdrowego rozsądku. A co tam, kupię. Potem zwykle tego żałujemy.

6. Odwrotnością rozrzutności jest skrupulanctwo - to także uciążliwa przypadłość. Przesadne zastanawianie się nad każdym wydatkiem potrafi zatruć dobre samopoczucie. Warto kierować się zdrową równowagą.

7. Konieczność dokonywania codziennych drobnych wyborów pomiędzy dziesiątkami produktów, które różnią się tylko nieznacznie, potrafi przyprawić o ból głowy. Warto wtedy rzucić monetą - orzeł czy reszka. Proste i skuteczne.

6 komentarzy:

 1. Ja mam taką zasadę, że choć zdarza mi się ze względów czysto towarzyskich chodzić na zakupy z siostrą, ze znajomymi to jeśli widzę rzecz która mi się podoba, ale mam problem z podjęciem decyzji czy ją kupić, do czego mi się przyda, jak długo w niej będę chodzić i do czego coś założę(jeśli to jest ubranie) to wtedy jest to dla mnie jasny sygnał, że tego nie potrzebuję i po prostu nie kupuję. Taka zasada też przyświeca mi przy codziennych, spożywczych zakupach. Brak jasnej decyzji=nie kupuję bo nie potrzebuję. Pozdrawiam, Szarukasia

  OdpowiedzUsuń
 2. Artykuły te przekazują wspaniałą wiedzę, mądrości życiowe o których w dzisiejszych czasach niestety się zapomina przez wszechobecną komercję. Dobrze, że da się utrzymać siebie w pionie, własnie dzięki artykułom tego typu.Dziękuję Autorowi za wysiłek włożony w tworzenie tego bloga, zrobił Pan krok w stronę uzdrowienia umysłów ludzi, którzy szukają pozytywnych wzorców i oparcia. Jeszcze raz dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 3. a to my działamy nieco inaczej.
  jak najbardziej jest konto oszczędnościowe.

  a dodatkowo jest skarbonka- do skarbonki trafiają wszystkie dwu i pięciozłotówki.
  i co jakiś czas jej zawartośąć jest „defraudowana”.
  czasami trafia na konto, a czasami jest przechulana na przyjemności ;-)
  taki - dzień rozrzutności ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bardzo podobnie :) Konto oszczędnościowe powoduje brak wyrzutów sumienia podczas wydawania "reszty" czyli tego, co nie mogło na konto oszczędnościowe iść.
   Kiedyś żyłam głównie wakacjami, oszczędzaniem na nie. Nie uważam tego za złe- to też jest jakiś cel. Jednak ....życie przez większość czasu toczy się w domu , a nie na wyjeździe, toteż wakacje swoją drogą, a przyjemności dnia codziennego, swoją :)

   Usuń
 4. Karta w naszym portfelu, a w szczególności karta zbliżeniowa (gdzie niemal nie czujemy jak płacimy) to "straszny złodziej i oszust", zrobiłem niedawno eksperyment - płaciłem za większość zakupów zbliżeniówką.

  To uczucie... przecież nie płacę ja - tylko mój plastikowy "przyjaciel".

  Werdykt: powrót do gotówki w codziennych zakupach.

  OdpowiedzUsuń

UWAGA: Komentarze są moderowane i pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Będzie nam miło, gdy się pod nimi podpiszesz :) Nie publikuję wypowiedzi pozornie na temat, a stanowiących formę reklamy, zwł. blogów komercyjnych...