Pieniądze albo życie - Krok 2. Pieniądze nie są tym, za co je uważamy - i nigdy nie były

W pierwszym kroku opisanym w książce Your Money or Your Life (Pieniądze albo życie – Krok 1 Określenie aktualnej sytuacji finansowej: dotychczasowe dochody i osobisty bilans aktywów i pasywów. ) ustaliliśmy, ile pieniędzy zarobiliśmy w ciągu całego dotychczasowego życia, określiliśmy aktualny stan naszego posiadania i poziom obecnego zadłużenia, co pozwoliło obliczyć wartość naszego majątku netto.

Krok drugi pokazuje, czym tak naprawdę są pieniądze, jak obliczyć relaną stawkę godzinową za naszą pracę i jak śledzić każdą wydaną złotówkę.

Autorzy YMYL analizują pojęcie pieniędzy z czterech perspektyw:
1. Poziom praktyczny - to wszystkie finansowe transakcje "od kołyski aż po grób", to cała aktywność wokół zarabiania, gromadzenia i wydawania pieniędzy. Większość książek o pieniądzach na tym poziomie pokazuje, jak mądrzej nimi obracać, kierując się zasadą "więcej oznacza lepiej". Rozwiązanie problemów tylko na tym poziomie często staje się początkiem kolejnych. 

2. Poziom psychologiczny, związany z emocjami, które wywołuje w nas posiadanie pieniędzy. To poziom naszych myśli i uczuć, nasz finansowy styl i osobowość. Czy jesteś z natury rozrzutny, oszczędny, hojny, zatroskany? Czy jesteś pesymistą czy optymistą? Często nasze podejście do pieniędzy jest wynikiem wpływu środowiska, w jakim dorastaliśmy. To także poziom mitów, jakie posiadamy na temat pieniędzy. Według nich pieniądze są źródłem: 
- bezpieczeństwa (ale czy zawsze, np. w nocy, w ciemnym zaułku?)
- władzy (ale co z "duchową" władzą np. Gandhiego, Matki Teresy?)
- społecznej akceptacji sąsiadów, przyjaciół, kolegów, bliskich (ale przyjaźń i związki z innymi są za darmo dla tych, którzy dzielą się miłością z innymi)
- całego zła na świecie (ale pieniądze nie są brudne, to ludzie czynią je takimi)
  3. Poziom społeczny - żyjemy w określonej kulturze, w której przyjmuje się, że pieniądze akumulują określoną wartość i są środkiem wymiany. Na tym poziomie na sposób rozumienia pieniędzy wpływa szereg założeń obowiązujących w ekonomii, a dotyczących wzrostu PKB, inflacji, recesji. Jeżeli słyszymy, że rosną koszty życia, automatycznie czujemy się biedniejsi, nawet jeśli wiele z dzisiejszych codziennych dóbr było wcześniej niedostępnych dla zwykłych obywateli jako przejaw luksusu. Ekonomia pozostaje pod wpływem syrenich haseł "wzrost jest dobry", "więcej oznacza lepiej", często bez oglądania się na społeczne koszty czy konsekwencje dla środowiska. My także pozostajemy pod ich wpływem, gdy oceniamy siebie i otoczenie według wielkości posiadanego domu, mieszkania, marki samochodu, wysokości zarobków.

  4. Poziom osobistej odpowiedzialności i przemiany - nasze błędne podejście do finansów wynika z traktowania pieniędzy jako czegoś na zewnątrz nas, czego zwykle nie mamy, o co walczymy, by mieć,  z czym wiążemy nasze nadzieje na władzę, szczęście, bezpieczeństwo, akceptację, sukces, zadowolenie i osobistą wartość. Natomiast według autorów YMYL: Money is somthing we choose to trade our life energy for. Krótko mówiąc, pieniądze stanowią ekwiwalent naszej energii życiowej. Pieniądze to bezcenne godziny naszego życia, które na nie wymieniliśmy. Ta definicja pieniędzy jest przydatna, bowiem energia życiowa jest dla nas bardziej namacalna niż pieniądze, jest wszystkim co mamy, jest ograniczona w czasie i nieodnawialna, a sposób jej wykorzystania pokazuje, jak i po co żyjemy.

  Co definicja pieniądze=energia życiowa oznacza dla nas? "Płacisz" za pieniądze swoim własnym czasem. Według GUS w 2009 roku w Polsce mężczyźni żyli przeciętnie 71,5 lat, natomiast kobiety 80,1 lat. Jeżeli jesteś mężczyzną i masz np. 38 lat, do statystycznego końca życia pozostało ci 293.460 godzin życia. Jeżeli połowę tego czasu zajmuje ci utrzymanie swojego ciała - spanie, jedzenie, mycie, ćwiczenia, pozostaje ci 146.730 godzin energii życiowej na takie aktywności jak rozwijanie siebie, budowanie relacji z innymi, twórczość i realizowanie pasji, wkład w rozwój lokalnej społeczności, narodu, świata, osiągnięcie wewnętrznego pokoju i szczęścia  oraz ...a tak, oczywiście... na pracę zawodową. Powyższa definicja pieniędzy jest okazją do ustalenia nowych priorytetów w sposobie używania tego cennego "towaru", jakim są godziny naszego - twojego, mojego- życia. Czy jest coś bardziej wartościowego od niego samego?

  Ciąg dalszy kroku drugiego tutaj

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz

  UWAGA: Komentarze są moderowane i pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Będzie nam miło, gdy się pod nimi podpiszesz :) Nie publikuję wypowiedzi pozornie na temat, a stanowiących formę reklamy, zwł. blogów komercyjnych...