Przejdź do głównej zawartości

Pieniądze albo życie - Krok 2. Pieniądze nie są tym, za co je uważamy - i nigdy nie były

W pierwszym kroku opisanym w książce Your Money or Your Life (Pieniądze albo życie – Krok 1 Określenie aktualnej sytuacji finansowej: dotychczasowe dochody i osobisty bilans aktywów i pasywów. ) ustaliliśmy, ile pieniędzy zarobiliśmy w ciągu całego dotychczasowego życia, określiliśmy aktualny stan naszego posiadania i poziom obecnego zadłużenia, co pozwoliło obliczyć wartość naszego majątku netto.

Krok drugi pokazuje, czym tak naprawdę są pieniądze, jak obliczyć relaną stawkę godzinową za naszą pracę i jak śledzić każdą wydaną złotówkę.

Autorzy YMYL analizują pojęcie pieniędzy z czterech perspektyw:
1. Poziom praktyczny - to wszystkie finansowe transakcje "od kołyski aż po grób", to cała aktywność wokół zarabiania, gromadzenia i wydawania pieniędzy. Większość książek o pieniądzach na tym poziomie pokazuje, jak mądrzej nimi obracać, kierując się zasadą "więcej oznacza lepiej". Rozwiązanie problemów tylko na tym poziomie często staje się początkiem kolejnych. 

2. Poziom psychologiczny, związany z emocjami, które wywołuje w nas posiadanie pieniędzy. To poziom naszych myśli i uczuć, nasz finansowy styl i osobowość. Czy jesteś z natury rozrzutny, oszczędny, hojny, zatroskany? Czy jesteś pesymistą czy optymistą? Często nasze podejście do pieniędzy jest wynikiem wpływu środowiska, w jakim dorastaliśmy. To także poziom mitów, jakie posiadamy na temat pieniędzy. Według nich pieniądze są źródłem: 
- bezpieczeństwa (ale czy zawsze, np. w nocy, w ciemnym zaułku?)
- władzy (ale co z "duchową" władzą np. Gandhiego, Matki Teresy?)
- społecznej akceptacji sąsiadów, przyjaciół, kolegów, bliskich (ale przyjaźń i związki z innymi są za darmo dla tych, którzy dzielą się miłością z innymi)
- całego zła na świecie (ale pieniądze nie są brudne, to ludzie czynią je takimi)
  3. Poziom społeczny - żyjemy w określonej kulturze, w której przyjmuje się, że pieniądze akumulują określoną wartość i są środkiem wymiany. Na tym poziomie na sposób rozumienia pieniędzy wpływa szereg założeń obowiązujących w ekonomii, a dotyczących wzrostu PKB, inflacji, recesji. Jeżeli słyszymy, że rosną koszty życia, automatycznie czujemy się biedniejsi, nawet jeśli wiele z dzisiejszych codziennych dóbr było wcześniej niedostępnych dla zwykłych obywateli jako przejaw luksusu. Ekonomia pozostaje pod wpływem syrenich haseł "wzrost jest dobry", "więcej oznacza lepiej", często bez oglądania się na społeczne koszty czy konsekwencje dla środowiska. My także pozostajemy pod ich wpływem, gdy oceniamy siebie i otoczenie według wielkości posiadanego domu, mieszkania, marki samochodu, wysokości zarobków.

  4. Poziom osobistej odpowiedzialności i przemiany - nasze błędne podejście do finansów wynika z traktowania pieniędzy jako czegoś na zewnątrz nas, czego zwykle nie mamy, o co walczymy, by mieć,  z czym wiążemy nasze nadzieje na władzę, szczęście, bezpieczeństwo, akceptację, sukces, zadowolenie i osobistą wartość. Natomiast według autorów YMYL: Money is somthing we choose to trade our life energy for. Krótko mówiąc, pieniądze stanowią ekwiwalent naszej energii życiowej. Pieniądze to bezcenne godziny naszego życia, które na nie wymieniliśmy. Ta definicja pieniędzy jest przydatna, bowiem energia życiowa jest dla nas bardziej namacalna niż pieniądze, jest wszystkim co mamy, jest ograniczona w czasie i nieodnawialna, a sposób jej wykorzystania pokazuje, jak i po co żyjemy.

  Co definicja pieniądze=energia życiowa oznacza dla nas? "Płacisz" za pieniądze swoim własnym czasem. Według GUS w 2009 roku w Polsce mężczyźni żyli przeciętnie 71,5 lat, natomiast kobiety 80,1 lat. Jeżeli jesteś mężczyzną i masz np. 38 lat, do statystycznego końca życia pozostało ci 293.460 godzin życia. Jeżeli połowę tego czasu zajmuje ci utrzymanie swojego ciała - spanie, jedzenie, mycie, ćwiczenia, pozostaje ci 146.730 godzin energii życiowej na takie aktywności jak rozwijanie siebie, budowanie relacji z innymi, twórczość i realizowanie pasji, wkład w rozwój lokalnej społeczności, narodu, świata, osiągnięcie wewnętrznego pokoju i szczęścia  oraz ...a tak, oczywiście... na pracę zawodową. Powyższa definicja pieniędzy jest okazją do ustalenia nowych priorytetów w sposobie używania tego cennego "towaru", jakim są godziny naszego - twojego, mojego- życia. Czy jest coś bardziej wartościowego od niego samego?

  Ciąg dalszy kroku drugiego tutaj

  Komentarze

  Popularne posty z tego bloga

  25 rzeczy, których możesz się pozbyć już dzisiaj

  Trafiłem na stosunkowo stary wpis (z sierpnia 2011 roku) na stronie Wise Bread pt. 25 rzeczy do wyrzucenia już dzisiaj. Interesujący wpis, bo chociaż trochę "wiekowy", to jednak nadal prawdziwy. Postanowiłem przetłumaczyć go na polski. Jeżeli ktoś ma ochotę, może przeczytać go w oryginale.

  Autor, Paul Michael, rozpoczyna wpis od cytatu z filmu "Podziemny krąg":
  "Rzeczy, które posiadasz, w końcu zaczynają posiadać ciebie" Dlaczego więc godzimy się na to, aby "posiadały" nas niektóre przedmioty? Nie wyrzucamy ich, ponieważ jesteśmy emocjonalnie do nich przywiązani. Nie ma prostej metody na pozbywanie się przedmiotów, ale uczucie uwolnienia, towarzyszące pozbyciu się niektórych z nich, może być niesamowite.

  Jakich zatem rzeczy powinniśmy się -według autora- pozbyć z naszego życia? Będą to:

  1. Ubrania i buty, których nie nosiliśmy w przeciągu ostatnich 18 miesięcy
  Zasada jest prosta. Jeżeli czegoś nie nosiło się przez dłużej niż 18 miesięcy, czyli -…

  Szczęście a bogactwa

  Uznasz za dobro bogactwa: będzie cię dręczyło ubóstwo, co gorzej - ubóstwo fałszywe. Choćbyś bowiem miał wiele, jednakże - ponieważ ktoś inny ma więcej - będzie ci w twym mniemaniu brakowało tyle, o ile tamten cię przewyższa. (Seneka, Listy moralne do Lucyliusza)

  Bogactwa są rzeczą niezależną od nas i jako takie powinny być traktowane. Powinniśmy i możemy być równie szczęśliwi niezależnie od tego, czy będziemy biedni, czy bogaci: nasze szczęście nie zależy od bogactw, mieszka bowiem w zupełnie innym rejestrze, w innym wymiarze rzeczywistości.  Są to zmienne w żaden sposób ze sobą niezwiązane. Oczywiście, może nam się wydawać inaczej, a co więcej, całkiem często faktycznie się nam tak - niestety! - wydaje. To jednak właśnie zadanie, jakie stawiają przed sobą stoicy: otworzyć nam oczy na fakt, że szczęście nie jest związane ani ze stanem naszego konta, ani z żadną inną rzeczą od nas niezależną. Naszą rolą jest przyswoić to sobie jako życiową regułę i traktować ją jak kierunkowskaz. (...…

  Dobrowolna prostota i oszczędność

  Jeszcze nie tak dawno pomiędzy prostotą życia i oszczędnością postawiłbym znak równości. Wielokrotnie w tle upraszczania tliła się motywacja życia oszczędnego. Bo mniej wydanych pieniędzy, to mniej pracy i więcej czasu na przyjemniejszą stronę życia. Jednak kilka razy na własnej skórze przekonałem się, że oszczędnie nie zawsze znaczy prosto.

  Za ilustrację niech posłuży... deska do prasowania. Gdy nasza baaardzo stara odmówiła współpracy (i nie dało jej się naprawić), zastosowałem metodę "kupuj używane". Deskę znalazłem na OLX, po którą musiałem pojechać dość spory kawałek drogi. Pomroczność jasna, a może chęć zamknięcia tematu, sprawiła, że po krótkich (za krótkich) oględzinach kupiłem deskę, która w domu okazała się okazem wyjątkowo chwiejnym i w dodatku z wklęsłościami, które dyskwalifikowały ją do jakiegokolwiek użytku. Następnie kupiliśmy nową deskę przez internet, bo to wygodniej, szybciej i... taniej. Po kilku dniach otrzymaliśmy przesyłkę. Deska chwiała się, a w stanie…

  Weź kartkę i pisz...

  No urzekła mnie ta piosenka Sound'n'Grace i Filipa Laty pt. "100"'. Mądry tekst: Kupiłem wszystko, a wciąż nie mam nic. Za czym tak gnasz, po co Ci to?

  Będzie to, co ma być, nie inaczej
  Rozpromieni się ktoś, ktoś zapłacze 
  Nie dowiesz się wcześniej, chyba że we śnie
  Ale czy chcesz?
  Nie wiedzieć dobrze jest
  Za czym tak gnasz, po co Ci to?
  Zabierzesz ze sobą, gdybyś poszedł na dno
  Ołówek weź, teraz kartkę i pisz:
  Kupiłem wszystko, a wciąż nie mam nic

  Ref.
  Swój czas, weź w garść, swój czas
  Zanim Ci życie nie powie, że pass
  I odholuje, weź w garść i idź
  Zacznij na 100, nie na 5 procent żyć