Balansując na drabinie - o priorytetach

"You can't see the forest for the trees" - zobaczenie lasu (szerszej perspektywy) często utrudniają drzewa (nadmierna koncentracja na szczegółach). Zajmowanie się bieżącymi i naglącymi sprawami nierzadko staje się wymówką przed śmielszym wychyleniem w przyszłość, poza czubek własnego nosa utkwiony w terminarzu. Bolączką (ale modną) naszych czasów jest wielozadaniowość (multitasking), a więc robienie kilku rzeczy naraz. Nasze życie rozbiega się w wielu kierunkach. Gdzieś po głowie tłuką się myśli, że o czymś zapomnieliśmy. Jest w nas nieumiarkowanie w rzucaniu się w wir nowych zadań i tematów. Wiele rzeczy zaczynamy, mało doprowadzamy do końca. Jesteśmy pełni sprzecznych dążeń, często gubimy kierunek. Zajmujemy się gaszeniem codziennych pożarów, brakuje nam natomiast jasnej wizji tego, dokąd chcemy dojść. 

Czy potrafisz w kilku słowach powiedzieć, co jest twoim celem w życiu, jakie są twoje życiowe priorytety? Być może od jakiegoś czasu pokonywaliśmy kolejne szczeble na drabinie zawodowego lub społecznego awansu, aby po pewnym czasie stwierdzić, że była ona przystawiona do niewłaściwej ściany. Henry Thoreau zauważył, że często usiłujemy rozwiązać problem środków egzystencji za pomocą formuły bardziej skomplikowanej aniżeli sam problem i aby zdobyć sznurowadła, spekulujemy stadami bydła.

Dobrowolna prostota pomaga w uporządkowaniu życiowych priorytetów, czyli postawieniu drabiny przy odpowiedniej ścianie. Żeby żyć prosto, trzeba umieć skoncentrować się na kilku podstawowych sprawach, resztę zaś odrzucić. Określenie priorytetów oznacza także uznanie własnych ograniczeń. Nie mogę (i nie chcę) być wszędzie i we wszystkim.
Warto zatem zatrzymać się na chwilę i odpowiedzieć na proste pytanie: Co jest dla mnie naprawdę ważne? Na jakich sprawach w życiu chciałbym się skupić? Zapisz je w 5-10 punktach (im mniej, tym lepiej) w kalendarzu lub na kartce. Co jakiś czas warto aktualizować te punkty, a także weryfikować na ile to, czym zajmuję się w ciągu dnia, jest zgodne z tym, co dla mnie rzeczywiście istotne. W ten sposób łatwiej będzie odrzucić to, co nieistotne, rzeczy pozornie ważne, sprawy, które starają się przyciągnąć uwagę, a prowadzą donikąd. 


Jakie są  moje (zastrzegam, nie wszystkie) priorytety?
1. Spędzanie czasu z żoną i dziećmi.
2. Wychowanie i edukacja dzieci.
3. Czytanie i pisanie o dobrowolnej prostocie.
4. Pomaganie innymi w odkrywaniu osobistej wolności.
5. Oszczędne życie i spłata zadłużenia.
6. Jazda na rowerze i w ogóle aktywny tryb życia.


Zapraszam, podzielcie się waszymi!

9 komentarzy:

 1. hmm priorytety na dziś?
  1. ugotować pyszną zupe (w trakcie)
  2. Zrobić porządek w szafie i wybrać rzeczy do pozbycia się czyli sprzedaż i je wystawić.
  3. chciałabym iść na rower ale to też zależy od pogody...-pada.
  Marzena:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie, ta wizja dokąd chcę dojść. Jestem już po urlopie i zabrałam się za porządkowanie priorytetów. Na dziś, czyli na najbliższe 5 lat:

  - częściowa zmiana pracy co wiąże się z dokształceniem - daję sobie 6 miesięcy
  - uporządkowanie mojej przestrzenie życiowej (mieszkanie) i utrzymanie jej w tym stanie
  - jeszcze bardziej aktywny tryb życie - na rower marsz, od dziś, chyba że znowu lunie z nieba
  - uzyskanie swobody finansowej - środki na koncie na czarną godzinę
  - stabilność profesjonalna, pewna baza, chociaż jak się znam ciągle będę się dokształcać
  - oddychanie świeżym powietrzem czyli jeszcze większy kontakt z naturą
  - rozwijanie moich pasji

  Karolina

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwsze dwa punkty są takie jak i Twoje, Konradzie :)
  A kolejne...

  3. Życie z pracy u siebie i własnymi rękoma. Wcale mnie nie przeraża cieżka, mozolna praca, ani praca do samej śmierci. (emerytura, logicznie patrząc, jest nieracjonalna). Mogę tyrać jak przysłowiowy wół, byleby ze świadomością bycia "wołem niezależnym" :)

  4. Własny ogród jako źródło relaksu, wyciszenia, refleksji no i oczywiście jedzenia :)))

  5. Pielęgnowanie przyjaźni z kilkoma "pięknymi duchowo ludźmi"

  6. Oszczędne i proste życie w stylu "slow" :)))

  Z grubsza nie zmienia sie to od 20 lat (choć w szczegółach zmienia się jak najbardziej).

  Roman

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja się zastanawiam, bo mam kilka priorytetów, o których cały czas nie wiem czy są naprawdę moje. Próbuję dotrzeć do tego, czego ja naprawę chcę i co jest ważne dla mnie, a ciągle na liście wyłazi kilka pozycji, które, jak podejrzewam, są "kupione" od innych. Naprawdę trudno mi to ocenić. Ale może to właśnie oznacza, że nie są moje, bo gdyby były nie miałabym wątpliwości?

  OdpowiedzUsuń
 5. 10 lat temu to było dla mnie proste: zdać maturę, skończyć studia. To były główne priorytety. Dzięki ich małej liczbie, skupienie było maksymalne i cel został osiągnięty. Dziś dwoję się i troję i z powodu wielu "rozpraszaczy czasu" (internet, TV, centra handlowe itp. itd.) udaje mi się osiągnąć niewiele ze swojej listy priorytetów. Myślę, że chodzi o nadmiar bodźców, wrażeń i oczekiwań innych osób.

  OdpowiedzUsuń
 6. Spokój, spokój i jeszcze raz spokój. Może to trochę egoistyczne ale wolę nie mieć priorytetów i być spokojnym niż odwrotnie. Co wcale nie znaczy że ich nie mam i w dodatku ciągle mi się zmieniają te, które są na topie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Posiadac zrodla pasywnego dochodu ,lowic ryby , grzybobranie , zbudowac wedzarnie ,przetwory domowe ,pomieszkac jakis czas mogac polowac w tajdze syberyjskiej w chacie mysliwych (takiej z bali drewnianych) a ,latem wyplukiwac zloto ,byc w Szwecji na szczupakach , na alasce lowic lososie .ach i jeszcze wiele innych. Jarcio.

  OdpowiedzUsuń
 8. Moim priorytetem, jest znalezienie priorytetów...

  Dorota

  OdpowiedzUsuń

UWAGA: Komentarze są moderowane i pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Będzie nam miło, gdy się pod nimi podpiszesz :) Nie publikuję wypowiedzi pozornie na temat, a stanowiących formę reklamy, zwł. blogów komercyjnych...

Etykiety

#diy #christmas #minimalizm aktywa i pasywa Bauman bezpieczeństwo blog bogactwo Boże Narodzenie brak telewizora cele centra handlowe codzienne decyzje Cykl co nam może pomóc Cykl dobre życie czas dobrowolna prostota Dominique Loreau drobne przyjemności dzieci dziesięcina edukacja Edukacja domowa Edukacja Finansowa Crown efekt Diderota efekt jojo efektywność energia elektryczna energia życiowa fachowcy finanse finanse osobiste gadżety gasingus pins gift voucher golenie gospodarstwo domowe gromadzenie przedmiotów gry losowe handel higiena I Komunia integralność finansowa jakość jałmużna kapitalizm kieszonkowe kłamstwo kolekcjonowanie komfort Komputer/internet konsekwencja konsumpcja konsumpcjonizm koń trojańskie koszty kredyty krwiodawstwo kryzys krzywa zadowolenia książki kuchnia lenistwo Leo Babauta Lotto media minimalizm mniej=więcej mocne strony motywy oszczędzania nadmiar rzeczy napoje nawyki niezależność finansowa ojcostwo oprogramowanie oszczędność oszędzanie pamiątki perfekcjonizm pieniądze pieniądze=życie planowanie plastik plus gsm początek podstawowe potrzeby poręczenie kredytu post potrzeby materialne poznawanie pożyczki prace w domu pranie prawo skupienia prezenty priorytety problem produkty produktywnośc przedmioty przepisy rachunki recenzje recesja reguła 90% reklama reklamy relacje z innymi rewolucja przemysłowa Richard Koch rodzice rodzina rower równowaga sąsiedzi skrupuły slow life solidarność sposoby na oszczędności spread stan posiadania styl życia szkoła śmieci Święta świętowanie TATA technika telefon telefon na kartę tempo życia Thoreau Tom Hodgkinson tu i teraz uczucia umiejętności uroczystości Voluntary Simplicity wakacje wartość netto wiara Wielkanoc Wielki Post wychowanie wydatki wykonanie wyspy szczęścia i sukcesu wyścig szczurów Your Money or Your Life zaangażowanie zabawki zabezpieczenia zadłużenie zakupy zaplanowana nieprzydatność zarabianie przez dzieci zasada Pareto zdrowe jedzenie zmywarka zobowiązania zużycie wody życie żywność