Składniki (baza):
- zielona herbata
- mięta
- pokrzywa
- melisa
- yerba mate
- cytryna, ew. sok z kwiatów czarnego bzu
SMACZNEGO
p.s. jakie (oprócz wody) macie sposoby na upały. Pomijam wszelkie kolorowe, gazowane, butelkowane w PETach napoje (poza kwasem chlebowym).
Odkrywcza pewnie nie bede: woda z miodem i z cytryną.
OdpowiedzUsuńAlbo zimna kawa lub herbata: rano robię jeden dotatkowy kubek wiecej, studze, wstawiam do lodowki. Wieczorem jak znalazł ;)
zimna kawa to podstawa ;)
UsuńU mnie wieczorem w lodówce "ląduje" 1 litr i rano jak znalazł :)
A poza tym baaaardzo zimna woda z odrobiną cytryny i szczyptą soli kamiennej...
Roman
A ja polecam yerba mate lub zieloną herbatę, ale parzoną... na zimno! Yerbę można po prostu zasypać lodem, wstawić do lodówki na noc i powstanie pyszna yerba terere. A zielona herbata zalana zimną wodą i odstawiona na kilka godzin do lodówki wyjdzie również smakowita!
OdpowiedzUsuńCo ciekawe, gorąca, czarna herbata ma właściwości... chłodzące w lecie. Choć brzmi to absurdalnie - działa :)
Pozdrawiam!
Herbaty ogólnie mają działanie wychładzające, przecież dlatego piją ją np. nomadzi na pustyni. Herbaty do nas przyszły jakiś czas temu. Kiedyś podobno ziółka się pijało. Właśnie nie z biedy były ziółka, tylko dla tego, że była bardziej do naszego klimatu. Ale teraz latem, kiedy jest upał, to herbata jak najbardziej.
UsuńPerfectCat
Woda z cytryną i limonką. Woda z grejpfrutem ( to dlatego, że surowy słabo mi wchodzi, a tak łatwiej zjeść). Szczególnie doceniam wodę z cytryną, bo:
OdpowiedzUsuń1) reguluje gosp. kwasowo-zasadową w organizmie (zwykle jest problem, że jest zbyt kwaśno, a taki napój wewnątrz organizmu ma działanie zasadowe, wiem od pani dermatolog)
2) oczyszcza skórę i organizm ( co latem ważne, bo trochę się chudnie po zimie, a organizmowi warto pomóc)
PerfectCat
Mięta mięta i jeszcze raz mięta :) na ciepło, na zimno byleby mięta ;) podobno gorący prysznic jest świetny na upał - po zakończeniu odczujemy temperaturę otoczenia jako chłodniejszą niż woda - ale ja jakoś nie miałam nigdy odwagi na taki eksperyment :)
OdpowiedzUsuńKompoty,mamy ogród a w nim mnóstwo krzewów ,czerwona,czarna porzeczka,agrest,maliny,truskawki,potem jabłka.Dwa pełne dzbanki w lodówce ,jeden na kuchennym blacie(ja osobiscie nie lubię bardzo zimnych napojów).Pozdrawiam wszystkich ania.
OdpowiedzUsuń"ja osobiscie nie lubię bardzo zimnych napojów"
Usuń- dokładnie, zwłaszcza w silne upały, kiedy wypicie zbyt zimnego napoju powoduje prawie natychmiastowe wypocenie sporych ilości wody
/vlad
garsc melisy , garsc miety, kawalek rozmarynu i kilka listkow trawki cytrynowej lub tymianku cytrynowego/jesli nie ma skorka z cytryny/, wszystko z ogrodka ,zalac wrzatkiem, mozna dodac torebke zielonej herbaty kiedy napar nieco przestygnie. ziele po ok 20 min wyjmujemy, zielona wczesniej i chlodzimy napar w lodowce. popijamy z sokiem z cytryny , kto chce moze doslodzic miodem lub sokiem.
OdpowiedzUsuńW upały najskuteczniejsze jest picie ciepłych płynów (sam to na sobie wypróbowałem po zapoznaniu się z metodami starych kolejarzy jeżdżących jeszcze na parowozach, stale obok rozgrzanego paleniska - zawsze mieli gorącą herbatę w termosie, bądź w jakimś naczyniu przy palenisku). Także różni pustynni nomadowie (miałem akurat sporo do czynienia z tradycyjnym sposobem picia herbaty przez Tuaregów) piją herbatę ostudzoną tylko do takiej temperatury, żeby "prawie nie parzyła". Na wyjaśnienie "jak to działa" musiałem trochę poczekać, ale w końcu znalazłem satysfakcjonujące wytłumaczenie. Sprawa zaczyna się od tego, że mózg jest chyba najbardziej wrażliwym na zmiany temperatury organem, a przy tym w maksimach swojej pracy produkuje ponad 10 razy więcej ciepła w przeliczeniu na swoją masę niż reszta organizmu. Stąd niezbędne stały się mechanizmy regulująco-zabezpieczające. Jednym z nich jest "czujnik temperatury" krwi płynącej do mózgu tętnicą szyjną sprzężony z różnymi mechanizmami, m.in. z utrzymywaniem stałej temperatury ciała poprzez regulację poziomu własnego metabolizmu. I tutaj dochodzimy do sedna - przełykanie zimnego płynu powoduje zafałszowanie odczytu "miernika", na co reakcją jest podniesienie metabolizmu, żeby podnieść zbyt niską temperaturę krwi idącej do mózgu, organizm sam się przez to podgrzewa (ochłodzony żołądek też z resztą prosi o dogrzanie), na co reakcją jest zauważalne silne pocenie się po wypiciu czegoś zimnego - niedopuszczalna strata w przypadku plemion żyjących w "rygorze wody" Zamiast tego, pijąc gorącą herbatę oszukują one "czujnik" w drugą stronę obniżając własny metabolizm oszczędzając przez to cenną wodę i unikając huśtawki termicznej.
OdpowiedzUsuń