Przejdź do głównej zawartości

Sekret piąty - miłość do matki dzieci.

Rozwinięcie wpisu nt. książki "7 sekretów efektywnych ojców".

Piąty sekret efektywnego ojcostwa polega na pielęgnowaniu mocnej więzi małżeńskiej: dynamicznej i czułej wspólnoty z matką swoich dzieci.
Czy można być dobrym ojcem i mieć fantastyczny kontakt z dziećmi pomimo kiepskich relacji z żoną? Autor przekonuje, że obie relacje powinny być wzmacniane i pielęgnowane. Objawia to się min poprzez:
 • dostarczania dzieciom zdrowego wzorca męskich zachowań w stosunku do kobiet
 • wzmacnianie relacji małżeńskiej poprzez planowanie czasu przeznaczonego na regularne randki małżeńskie
Konieczne jest stworzenie z żoną "zespołu" opartego na komunikacji, wzajemnym poszanowaniu, zespołu z silną więzią małżeńską. Taka trochę droga na około do dzieci przez żonę.

Jak to robić?
Na pewno nie tak jak w poniższym dialogu ;-):
-Kochasz mnie? - pyta żona
-Co to za pytanie? - odpowiada zdziwiony mąż
-Czy Ty jeszcze mnie kochasz?
-Oczywiście, że Cię kocham. O co chodzi?
-Nigdy mi nie mówisz, że mnie kochasz.
-To nieprawda! -protestuje mąż - W naszą noc poślubną powiedziałem Ci, że Cię kocham.
-Ale jak chciałabym słyszeć to częściej niż raz na trzydzieści lat.
-Kobieto, o co Ci chodzi? Skoro raz powiedziałem, że Cię kocham, to chyba dosyć, prawda? Gdyby coś się zmieniło, dam Ci znać.


Mężowie, kochajcie matki swoich dzieci.
 

Komentarze

 1. Post ten tak ważny jest stanowczo zbyt krótki. Uprasza się o rozwinięcie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcałbym czytelników do rozwinięcia - z serii "jak to robią inni" :-)

   Postaram się jeszcze dodać kilka zdań.

   Usuń
 2. Hej, podoba mi się, jak piszesz o ojcostwie, naprawdę. Czuję jednak, że określanie ojcostwa "efektywnym" nie jest adekwatne, bo to słowo kojarzy się z osiąganiem wyników, z optymalizacją i innymi "paskudnymi" sprawami:). A tu chyba chodzi o miłość po prostu. O więź. Wszystko, co piszesz na ten temat, to prawda, sama prawda i tylko prawda:), tylko to słowo... Wydaje się kierować uwagę na osiąganie efektów, kojarzy się z presją wyniku. Albo z czymś podobnym. Ojcostwo jest o wiele bardziej nieuchwytne i złożone - o czym piszesz. Mnie osobiście nie pasuje, ale to chyba tylko kwestia mojego stylistycznego przewrażliwienia:) Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak rozumiem słowo „efektywny” w tytule książki ma być takim haczykiem dla współczesnego mężczyzny. Nie wystarczy być dobrym ojcem czy mężem. Dzisiaj trzeba osiągać wyniki w każdej dziedzinie, także tych dotyczących relacji. Liczy się bycie skutecznym i efektywnym, czyli wyrobienie 100% normy. Efektywny ojciec to brzmi dumnie (;

   Usuń
  2. Kilka słów wyjaśnienia co do efektywnego ojca.
   1. Tłumaczenie jest bezpośrednie, jeden do jednego effective-efektywny, ale to słowo można również tłumaczyć jako skuteczny (też nie do końca oddaje to co chcielibyśmy) bądź szczęśliwy - to mogłoby być najbliższe.
   2. Autor robiąc badania w USA (Narodowe Centrum na rzecz Ojcostwa) wyróżnił znaczną grupę ojców, którym określili mianem "efektywnych" (dosłownie pisanych w cudzysłowie - więc nie do końca należy tak rozumieć ten przymiotnik).
   3. Efektywni ojcowie zostali wskazani przez podobnych sobie mężczyzn, oceniających ich jako ludzi, którzy wykazali się wyjątkowymi umiejętnościami wychowawczymi i odnieśli sukces jako ojcowie swych dzieci.
   4. Każdy z sekretów opisanych w książce poprzedzony jest porównaniem z badań jak "wypadli" typowi ojcowie a jak "efektywni" - tutaj ma odzwierciedlenie komentarz Konrada. Nie cytuję ani nie opisuję tych badań w postach.

   Mam nadzieję, że trochę temat nam się rozjaśnił :-)

   Usuń
  3. Ja świetnie rozumiem, że prawdziwą intencją niekoniecznie było namawianie do osiągania "wyników" w byciu ojcem (choć tak naprawdę o to chodzi, a tym "wynikiem" ma być więź), a słowo zgrzyta mi wyłącznie stylistycznie, nic poza tym. Zawsze miałam fioła na punkcie doboru słów. Bo one czasem znaczą to samo, a nie każde w danym miejscu i kontekście jednakowo pasuje. To wyłącznie kwestia odczuć, nic poza tym:) Dziękuję za wyjaśnienia:))) i pozdrawiam!

   Usuń
 3. Zaraz tam "brzmi dumnie" :)
  Raczej: "brzmi durnie" ;)
  Roman

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

UWAGA: Komentarze są moderowane i pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Będzie nam miło, gdy się pod nimi podpiszesz :) Nie publikuję wypowiedzi pozornie na temat, a stanowiących formę reklamy, zwł. blogów komercyjnych...

Popularne posty z tego bloga

Prawa prostoty: Organizuj

Kolejne prawo prostoty, o którym pisze John Maeda, profesor MIT, w książce "The Laws of Simplicity". Prawo to brzmi:

Dzięki właściwej organizacji więcej sprawia wrażenie mniej.

Chodzi o zarządzanie złożonością, z czym stykamy się przede wszystkim w domach, w których rzeczy wydają się mnożyć.

Maeda wymienia trzy spójne strategie redukcji bałaganu i osiągnięcia prostoty:
1. kupno większego domu,
2. umieszczenie wszystkiego, czego nie potrzebujemy, w miejscu do przechowywania,
3. metodyczne zorganizowanie tego, co posiadamy.

Początkowo większy dom zmniejsza bałagan kosztem większej przestrzeni. Ostatecznie jednak więcej przestrzeni z czasem oznacza więcej bałaganu.
Magazynowanie zwiększa ilość wolnej przestrzeni, ale dość szybko zostaje zapełniona kolejnym rzeczami, które odkładamy.
Wreszcie wdrożenie systemu organizacji tego, co posiadamy w naszej ograniczonej przestrzeni, zmienia chaos przedmiotów w uporządkowaną strukturę.

Wszystkie te trzy metody dynamicznie się rozwijają. …

25 rzeczy, których możesz się pozbyć już dzisiaj

Trafiłem na stosunkowo stary wpis (z sierpnia 2011 roku) na stronie Wise Bread pt. 25 rzeczy do wyrzucenia już dzisiaj. Interesujący wpis, bo chociaż trochę "wiekowy", to jednak nadal prawdziwy. Postanowiłem przetłumaczyć go na polski. Jeżeli ktoś ma ochotę, może przeczytać go w oryginale.

Autor, Paul Michael, rozpoczyna wpis od cytatu z filmu "Podziemny krąg":
"Rzeczy, które posiadasz, w końcu zaczynają posiadać ciebie" Dlaczego więc godzimy się na to, aby "posiadały" nas niektóre przedmioty? Nie wyrzucamy ich, ponieważ jesteśmy emocjonalnie do nich przywiązani. Nie ma prostej metody na pozbywanie się przedmiotów, ale uczucie uwolnienia, towarzyszące pozbyciu się niektórych z nich, może być niesamowite.

Jakich zatem rzeczy powinniśmy się -według autora- pozbyć z naszego życia? Będą to:

1. Ubrania i buty, których nie nosiliśmy w przeciągu ostatnich 18 miesięcy
Zasada jest prosta. Jeżeli czegoś nie nosiło się przez dłużej niż 18 miesięcy, czyli -…

Przyjemność prosta

Kolejna część cyklu na podstawie Prostego życia Ryszarda Wagnera  z 1905 r.

Podobnie jak w czasach Wagnera, także i dzisiaj możemy zapytać: czemu utraciliśmy umiejętność dobrej zabawy? Usiłujemy wprawdzie się bawić, ale zwykle chybiamy celu. Od czego to zależy?

Jakże myśleć o zabawie! Uginamy się przecież pod ciężarem niezliczonych kłopotów, z których każdy oddzielnie wystarczyłby do popsucia humoru. Wszędzie spotykamy ludzi rozgorączkowanych, zapracowanych, wyczerpanych. Gdziekolwiek spojrzymy, wszędzie widzimy ludzi niezadowolonych.

Jednak przyczyny naszej obecnej niemocy, tego zaraźliwego złego humoru, który nas opanowuje, zależą w równej mierze od nas, jak od okoliczności zewnętrznych. Radość tkwi bowiem nie w przedmiotach, ale w nas samych!

Wagner zauważa niepokojący upadek naszych sił życiowych, wynikający z nadużywania  przez człowieka wrażeń, które przytępiły zmysły i zmniejszyły zdolność odczuwania szczęścia. Natura upada pod ciężarem narzuconych jej ekscentryczności. Wola ż…

Na ile potrafimy się uprościć

"...poczucie samowystarczalności, podróżowania bez nadmiernego bagażu, bez tragarzy dają człowiekowi radość i energię. Prostota to cały sekret dobrego samopoczucia."

"Nie potrafimy się uprościć". 

To fragmenty "Śnieżnej pantery" Petera Matthienssena, która jest zapiskami wyprawy autora w Himalaje.

Nie tak  dawno miałem możliwość doświadczyć podobnych myśli...

Otóż wybrałem się z rodziną na tydzień w Pieniny. Przesunęliśmy wyjazd z wakacji na maj. Urlop przed sezonem to dobry patent na uniknięcie tłumów...

Wybraliśmy się więc. Cały dobytek z konieczności ograniczony do kilku plecaków, prosty sposób odżywiania się wymuszony okolicznościami, czas spędzony bez komputera i codziennych rozpraszaczy, skupiony na wspólnej wędrówce i podziwianiu przyrody ponownie uświadomiły mi po powrocie, że warto to doświadczenie rozciągnąć na naszą codzienność: zmniejszyć liczbę zaangażowań, odgracić ponownie mieszkanie obrastające w przedmioty, których nie potrzebujemy (bezcenne…