Mini Koo

Czasem nasze zamówienia przekraczają
 rozmiar "mini"
Dzielę się z Wami bardzo fajną inicjatywą, w której od niedawna bierzemy udział, a mianowicie tzw. „małą kooperatywą”. Grupa powstała jako pomysł na wspólne zakupy (głównie przez Internet, ale nie tylko), dzięki czemu można obniżyć koszty dostawy, dzieląc je na więcej osób, i negocjować ceny przy większych zamówieniach. Służy także do wymiany informacji na temat usług i zakupów w naszej miejscowości, a także polecanych (i tych odradzanych) adresów np. specjalistów z danej branży. Dzięki niej możemy też dla przykładu oddać niepotrzebne ubrania/leki/meble, podzielić się nadmiarem warzyw czy owoców od okolicznych rolników, świadczyć drobne usługi czy prace (jak popilnowanie dzieci czy zrobienie zupy).

Kryterium uczestnictwa jest miejsce zamieszkania lub na tyle silny związek z naszą miejscowością, by wiedzieć, o czym piszemy i móc odbierać swoje produkty w miarę elastyczny sposób. Obecnie nasza Mini Koo liczy już ponad 80 -w większości nam znanych- osób mieszkających w okolicy, dzięki czemu dość łatwo przekazać sobie zakupy. Muszę przyznać, że tym razem Facebook okazał się dobrym narzędziem, umożliwiającym sprawne działanie kooperatywy - członkowie grupy zamieszczają na stronie istotne informacje co, ile i kiedy zamawiają, a zainteresowani wpisują, jakie produkty ich interesują i dokonują wpłaty, a następnie odbierają towar.

Garść przykładowych wpisów:

„Właśnie zamawiam kasze, ryże, mąki etc z …., jest szansa dołączyć do mojego zamówienia. Można kupić np. 10 kg kaszy jaglanej za 36 zł. W sam raz na sezon przeziębień. Potrzebuję kupić jeszcze za 80 zł do bezpłatnej przesyłki, kto chętny?  Zasady: kto pierwszy ten lepszy, czekam do jutra do 11:00, płatność do ustalenia indywidualnie.”

 „Oto oferta na korzystanie z zasobów sklepu …. przy zamówieniu na kwotę powyżej 3000 zł obowiązuje rabat w wysokości 10%. Załączam cennik. Dziś/jutro powinniśmy dostać też ofertę na owoce-warzywa.”

„Hej, odbieram jutro 20 kg ekologicznych pysznych śliwek, których nie zdążę przerobić w weekend z powodów obiektywnych. Czy ktoś byłby zainteresowany? Koszt 50 zł.”

Zastanawiam się co musi być pierwsze: kura czy jajko? Czy taka Mini Koo powstałaby w innych warunkach, łącząc obce sobie osoby? Czy też potrzebna jest „dobra gleba”: mała miejscowość, a w każdym razie wydzielona przestrzeń (dzielnica większego miasta), a także względnie spora sieć towarzyskich powiązań, która sprawia, że członkowie mają do siebie nawzajem zaufanie. W każdym razie te dobre warunki na starcie sprawiły, że nasza Mini Koo funkcjonuje bez zarzutu.

Myślę, że łączenie się w takie niewielkie grupy konsumentów może być ciekawym pomysłem na zmniejszenie kosztów utrzymania, w tym zwłaszcza wydatków na jedzenie, rozsądne gospodarowanie swoimi zasobami i sprawne dzielenie się nadmiarem rzeczy.

6 komentarzy:

 1. Też myślałam o dołączeniu do lokalnej kooperatywy spożywczej ale okazało się, że koszty manipulacyjne są tak wysokie, że właściwie nie ma różnicy między kooperatywą a zakupem w sklepie internetowym - przy czym w tym ostatnim towar zostanie dostarczony mi do domu. Przez facebooka miała natomiast okazję brać udział w fajnej akcji typu 'ratujmy rolnika' - koordynatorka akcji umieszcza informacje co, u kogo i za ile. W ten sposób poznałam parę gospodarstw ekologicznych od których mogę kupować większe ilości towaru za cenę zdecydowanie niższą niż w sklepie. Fajnie, że ludzie zaczynają brać sprawy w swoje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co to są koszty manipulacyjne?

   Usuń
  2. Koszty manipulacyjne to moim zdaniem np. koszt odbioru towaru (dojazd do Ciebie), koszt nieodebranego towaru. A poza tym to chyba nie ma? Nurtuje mnie jednak pytanie: jak długo moje potrzeby będą się pokrywały z potrzebami innych. Każdy lubi i kupuje co innego i w innym tempie. Moim zdaniem takie akcje są jak promocje w sklepach: kupujemy coś, czego nie potrzebujemy, bo akurat jest okazja taniej coś hurtem sprowadzić.

   Ale ja w innej sprawie: czy wiecie, że w Lidlu zaczęły się święta Bożego Narodzenia? Od kilku dni (czyli od połowy października) można tam kupić tradycyjny niemiecki keks (tzw. Stollen) w Bożonarodzeniowym opakowaniu. Może ktoś pobije ten rekord? ;-)

   Usuń
 2. Adamie, chyba Ciebie przebiję :)
  Dzis w radio słyszałem, że w jakimś markecie (niestety nie pamiętam jakim) są na półce... zajączki wielkanocne :)
  Pytanie tylko mnie nachodzi: są "już" czy "jeszcze"?
  Roman

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A myślałem, że czekolada ma jakiś termin ważności i to dosyć krótki. Widocznie to "czekolada" (; Może dadzą się powiesić na choince, taki nowy trynd?

   Usuń
 3. Mamy taką kooperatywę jeśli chodzi o zakup podręczników, przyborów szkolnych - przy zamawianiu większych ilości przesyłka już jest gratis do tego rabat bezpośrednio na produkt.
  Co do spożywki - nasze miasto na tyle małe i ma lokalne "wsparcie" z okolicznych wiosek, że można kupić bezpośrednio od producenta/rolnika bez pośredników. Kiedyś pisałem o zakupach min. mąki do pieczenia chleba - bezpośrednio we młynie. Ciekawym rozwiązaniem jest odbywający się dwa razy w tyg. targ - to jest relikt ale np. kaszę jaglaną można kupić po niecałe 3zł :-)

  OdpowiedzUsuń

UWAGA: Komentarze są moderowane i pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Będzie nam miło, gdy się pod nimi podpiszesz :) Nie publikuję wypowiedzi pozornie na temat, a stanowiących formę reklamy, zwł. blogów komercyjnych...