Nie wyrzucaj chleba


Chociaż w naszej kulturze, jeszcze do niedawna, zakorzeniony był głęboki szacunek do chleba, założę się, że czerstwe pieczywo należy do produktów, które najczęściej wędrują do śmietnika. 

Co robić, aby nie marnować=nie wyrzucać chleba, który, tak czasem bywa, kupujemy w nadmiarze?

Jeśli jest świeży....
 • Gdy kupisz świeży chleb, warto najpierw skończyć poprzedni bochenek. Nie oszukujmy się, że zrobimy to potem.
 • Najważniejsza jest prewencja: kupuj go tyle, ile potrzebujesz. Chleb to jeden z produktów dostępnych na bieżąco. 
 • Kupuj chleb krojony (w większości piekarni można pokroić go na miejscu), podziel go na małe porcje, zapakuj w woreczki i zamroź. Będzie łatwiejszy do dalszej dystrybucji. 

A jeśli się zestarzał....
 • Rewitalizacja: jeżeli jakimś zrządzeniem losu zestarzał się cały bochenek, wystarczy polać go wodą i wstawić do nagrzanego piekarnika na kilka minut. Będzie świeżusieńki, z chrupiąca skórką. 
 • Stare, czerstwe kromki wrzucone na patelnię stają się chrupiącą grzanką, za którą wszyscy przepadają! Dotyczy to także starych, niezjedzonych kanapek. 
 • Starsze pieczywo pokrojone na drobne kosteczki i dodatkowo podpieczone na oliwie na patelni, to doskonały dodatek do różnego rodzaju kremowych zup.
 • Ze starego pieczywa możesz zrobić "bułkę tartą", wystarczy pokroić je na mniejsze kawałki i zmiksować lub zetrzeć na tarce. Warto, gdyż ta sklepowa zawiera różne dodatki i stabilizatory przedłużające jej trwałość. Przed starciem pieczywa, trzeba je dosuszyć w piekarniku. 
 • Na śniadanko polecam pokrojony czerstwy chleb/bułkę zalane mlekiem. Przysmak z dzieciństwa (wersja PRL)...
 • Tosty francuskie to nasz  przysmak zaczerpnięty z filmu Kramer vs Kramer - zeschniętą kromkę obtaczamy w mleku zmieszanym z jednym jajkiem i podsmażamy na patelni, czyli mamy grzankę de luxe...A Wy? Macie jakieś inne patenty na stare pieczywo?

Z naszych chlebowych opowieści:

Przypominam prośbę o wypełnienie ankiety na górze strony (wisi do najbliższej niedzieli). Jaka częstotliwość kroków w ramach cyklu 365 Wam odpowiada? Głosujcie, bo wyniki ankiety nabierają rumieńców :)

3 komentarze:

 1. My ze starego pieczywa najczęsciej robimy właśnie tak jak piszesz grzanki. Najlepiej z dodatkiem oliwy czosnkowej. Drugi dobry pomysł to wyłożenie go dla ptaków. Mamy jedno miejsce na placu, w którym dokarmiamy ptaki i tam zawsze znajdą się chętni na starszy chleb :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, ptaszki (i inne zwierzaki) to ostatnie ogniwo :) Gratuluję ciekawego bloga DIY!

   Usuń
 2. Dziś wyrzuca się chleb może też dlatego, że to co w sklepach opatrzone jest tą nazwą bardzo często chleba nie przypomina. Zdarza mi się wyrzucać chleb, choć wcale nie kupuję go w nadmiarze, ale trudno jest coś co zapleśniało, albo rozsypało się na kupkę okruszków, lub też po jednym dniu przypomina gliniany gnieciuch. :(

  "Gdy kupisz świeży chleb, warto najpierw skończyć poprzedni bochenek." - mój koszmar z dzieciństwa. Nigdy nie mogłam zjeść świeżego, pachnącego chleba, bo zawsze najpierw kończyło się stary, a świeży jedliśmy dopiero wtedy jaki już nie był ekstra świeży. :(

  Tosty francuskie? U mnie w domu to się nazywało i nazywa jajochleb. :D

  OdpowiedzUsuń

UWAGA: Komentarze są moderowane i pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Będzie nam miło, gdy się pod nimi podpiszesz :) Nie publikuję wypowiedzi pozornie na temat, a stanowiących formę reklamy, zwł. blogów komercyjnych...