Przejdź do głównej zawartości

Dlaczego nie potrzeba tak wielu rzeczy jak się Tobie wydaje

Zebrałem pięć powodów, dla których postanowiłem zmniejszyć swój stan posiadania.
Oto i one: 

1. Rzeczy, które posiadasz sprawiają, że ciągle zajmujesz się... swoimi rzeczami.
Im więcej rzeczy posiadasz, tym więcej czasu na nie marnujesz.
Co robisz zazwyczaj w swoim domu?
Niech zgadnę. Bierzesz swojego laptopa i przeglądasz np.: Facebooka. Włączasz TV i skaczesz po kanałach. Typowe.
A co rzeczami, które spokojnie leżą na półkach i nic nie robią? Jakaś stara ślubna porcelana, jakieś kryształy, nieczytane książki? Chyba bierzesz się czasami za porządki? I tak niepotrzebnie poświęcasz czas na sprzątanie, pucowanie i dopieszczanie rzeczy, których w ogóle mógłbyś nie posiadać.
Czy nie lepiej poświęcić ten czas na spacery ze swoimi rodzinami, na wycieczki, na przeżywanie przygód?

2. Rzeczy, które kupujesz sprawiają, że tworzysz mur, który zasłania Tobie to, co dla Ciebie ważne.
Każda nowa rzecz, którą nabywamy sprawia, że przesłania ona nam to, co powinno być ważne. Jak zostało wspomniane w punkcie powyżej, każdą rzeczą trzeba się w mniejszym lub większym stopniu zaopiekować.
Sami obarczamy się pewnym ciężarem, który może nas w końcu zacząć przytłaczać. Przez przytłoczenie zatracamy wizję tego, jak powinno wyglądać nasze życie.
Wybieramy konsumpcjonizm, bo jest modny. Modne jest chwalenie się nowymi nabytkami, ale czy jest to wszystko tego warte? Czy nie jest lepsze posiadanie mniej, a przeżywanie więcej?

3. Potrafią zaślepić Ciebie.
Przyjaciele, którzy mają więcej mogą sprawić, że przestaniesz zauważać tych, którzy mają mniej, a mogą być dla Ciebie ważniejsi.
Z natury człowiek wzoruje się na ludziach, którzy w pewnym sensie są dla nas idolami. Ale dlaczego wybieramy za idoli bogatych i sławnych? Czy może dlatego, że pasjonuje nas ich stan posiadania?
Zapewne.
Dlatego, przenosząc to na nasze życie, potrafimy interesować się ludźmi tylko dlatego, że posiadają więcej od nas. Bo mają nowszy telefon niż my posiadamy. Bo jeżdżą nowszym samochodem. Będziemy się interesowali tylko stanem posiadania, który będzie przesłaniał nam to, czego tak naprawdę powinniśmy szukać w ludziach - szczerość, miłość, oddanie, poczucie humoru.

4. Sprawiają, że tworzysz fałszywy obraz siebie.
Nabywamy niektóre rzeczy tylko dlatego, że chcemy być w jakiś sposób postrzegani. Kupimy sobie droższy samochód, bo chcemy być postrzegani za bogatszych. Kupujemy określone ubrania pasujące do naszej ścieżki kariery. Pod presją otoczenia robimy rzeczy, na które nasze prawdziwe ja pewnie by się nie zdecydowało. Zamiast tworzyć własną historię, kreujemy historię jaką chcą usłyszeć inni.

5. Rzeczy, które chcesz posiadać rozpraszają Ciebie w robieniu rzeczy, które powinny być dla Ciebie najważniejsze.
Ile to razy człowiek przegląda gazety, portale internetowe, porównywarki cen tylko dlatego, że chce coś nabyć. Ile czasu jest przez to marnowane? Zapewne zdecydowanie za dużo. Tracimy czas, bo nabraliśmy chęci kupna czegoś. Czegoś, co niekoniecznie jest nam potrzebne. Tak jak w punkcie powyżej czas ten można po prostu poświęcić na przeżywanie.

Komentarze

 1. Z bałwochwalczego uwielbienia przedmiotów bardzo łatwo przejść do bałwochwalczego uwielbienia przeżyć...
  Widzę niewielką różnicę pomiędzy chęcią "posiadania" telewizora, a chęcią "posiadania" dajmy na to wspomnień z podróży...
  Zmieniają sie tylko "obiekty pragnień"...
  Zmienia sie tylko przedmiot ekscytacji i nic poza tym...
  Jednym i drugim możemy się "zaekscytować na śmierć", tak samo jak jedno i drugie może nam tylko "służyć z pożytkiem".
  Roman

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi Ci o kolekcjonowanie silnych bodźców? Masz rację - umiar i w tym jest wskazany.

   Usuń
  2. Chodzi mi o kolekcjonowanie przeżyć jako takich tylko po to, żeby były...
   choc fakt, że od tych silnych dużo łatwiej sie uzależnić, ale i te zwykłe mogą być podstępne...
   Roman

   Usuń
 2. Gratuluje pierwszego wpisu, ale następnym razem daj komuś do przeczytania swój tekst zanim go opublikujesz, bo ilość błędów jest ZATRWAŻAJĄCA i powoduje istotne trudności w czytaniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki.
   Wiem, że nie jestem wybitnym pisarzem. Jestem otwarty na każdą konstruktywną krytykę. Jeżeli potrafisz określić w czym mam problemy, będę wdzięczny za informację. Nie chciałbym, aby tutaj wywiązywała się dyskusja nad błędami, więc wolałbym o kontakt na profil. Jeszcze raz dzięki.

   Usuń
  2. Niestety nie korzystam z G+, więc nie mogę napisać do Ciebie bezpośrednio. Wrzuciłem na dropboxa dokument z sugerowanymi poprawkami w tekście: https://db.tt/zEiVBo4h.

   Daj znać jak ściągniesz to usunę plik.

   Usuń
  3. Dzięki.
   Tekst został poprawiony według zaleceń.

   Usuń
 3. Masz rację, a jednak... kochamy rzeczy. Ja dopiero się wdrażam w minimalizm. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Każda nowa rzecz, którą nabywamy sprawia, że przesłania ona nam to, co powinno być ważne. Jak zostało wspomniane w punkcie powyżej, każdą rzeczą trzeba się w mniejszym lub większym stopniu zaopiekować.
  Sami obarczamy się pewnym ciężarem, który może nas w końcu zacząć przytłaczać. Przez przytłoczenie zatracamy wizję tego, jak powinno wyglądać nasze życie. "

  cy przypadkiem powyższych słów nie możnaby odnieść do bloga?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej można...
   Wszystko może nam służyć i wszystko może sie nami wysługiwać :)
   Roman

   Usuń
  2. no i właśnie odniosłem to... i oficjalnie zakończyłem pisanie bloga Realny Minimalizm (oczywiście będę kontynuował pisanie na oszczedzanie.info.pl oraz zapewne dalej tutaj)

   Usuń
 5. Chciałem serdecznie powitać Piotra wśród autorów bloga. Odnośnie błędów - zawsze staram się o to, by wpisy były napisane poprawnie. W przypadku tego wpisu mieliśmy nieoczekiwane problemy techniczne, które spowodowały cofnięcie się do poprzedniej wersji wpisu. Myślę, że jak na pierwszy post Piotr wykazał się dużą pokorą. O Piotrze możecie przeczytać w zakładce Autorzy. Mam nadzieję, że trudne początki Cię nie zniechęcą i wkrótce będziemy mogli przeczytać coś nowego (: Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, nie zniechęca. Myślę, że jeden wpis na tydzień mogę pisać, chociaż zobaczymy jak to będzie wychodziło w praktyce.
   Pozdrawiam i do poczytania :)

   Usuń
 6. Ok, ale w takim razie co robić ze swoim czasem? Co jest tym zajeciem , które nie będzie marnowaniem czasu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam musisz o tym zdecydować :) Nie ma na szczęście uniwersalnej odpowiedzi :) Jeden zachwyca się tym, co śmiertelnie nudzi drugiego :)
   Roman

   Usuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak nie potrzeba tak wielu rzeczy ile nam się wydaje. Nie potrzeba też tylu przeżyć ile pragniemy. Jestem za mądrym posiadaniem i mądrym przeżywaniem. Osiągnięciem równowagi w obu sferach.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

UWAGA: Komentarze są moderowane i pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Będzie nam miło, gdy się pod nimi podpiszesz :) Nie publikuję wypowiedzi pozornie na temat, a stanowiących formę reklamy, zwł. blogów komercyjnych...

Popularne posty z tego bloga

Prawa prostoty: Organizuj

Kolejne prawo prostoty, o którym pisze John Maeda, profesor MIT, w książce "The Laws of Simplicity". Prawo to brzmi:

Dzięki właściwej organizacji więcej sprawia wrażenie mniej.

Chodzi o zarządzanie złożonością, z czym stykamy się przede wszystkim w domach, w których rzeczy wydają się mnożyć.

Maeda wymienia trzy spójne strategie redukcji bałaganu i osiągnięcia prostoty:
1. kupno większego domu,
2. umieszczenie wszystkiego, czego nie potrzebujemy, w miejscu do przechowywania,
3. metodyczne zorganizowanie tego, co posiadamy.

Początkowo większy dom zmniejsza bałagan kosztem większej przestrzeni. Ostatecznie jednak więcej przestrzeni z czasem oznacza więcej bałaganu.
Magazynowanie zwiększa ilość wolnej przestrzeni, ale dość szybko zostaje zapełniona kolejnym rzeczami, które odkładamy.
Wreszcie wdrożenie systemu organizacji tego, co posiadamy w naszej ograniczonej przestrzeni, zmienia chaos przedmiotów w uporządkowaną strukturę.

Wszystkie te trzy metody dynamicznie się rozwijają. …

25 rzeczy, których możesz się pozbyć już dzisiaj

Trafiłem na stosunkowo stary wpis (z sierpnia 2011 roku) na stronie Wise Bread pt. 25 rzeczy do wyrzucenia już dzisiaj. Interesujący wpis, bo chociaż trochę "wiekowy", to jednak nadal prawdziwy. Postanowiłem przetłumaczyć go na polski. Jeżeli ktoś ma ochotę, może przeczytać go w oryginale.

Autor, Paul Michael, rozpoczyna wpis od cytatu z filmu "Podziemny krąg":
"Rzeczy, które posiadasz, w końcu zaczynają posiadać ciebie" Dlaczego więc godzimy się na to, aby "posiadały" nas niektóre przedmioty? Nie wyrzucamy ich, ponieważ jesteśmy emocjonalnie do nich przywiązani. Nie ma prostej metody na pozbywanie się przedmiotów, ale uczucie uwolnienia, towarzyszące pozbyciu się niektórych z nich, może być niesamowite.

Jakich zatem rzeczy powinniśmy się -według autora- pozbyć z naszego życia? Będą to:

1. Ubrania i buty, których nie nosiliśmy w przeciągu ostatnich 18 miesięcy
Zasada jest prosta. Jeżeli czegoś nie nosiło się przez dłużej niż 18 miesięcy, czyli -…

Przyjemność prosta

Kolejna część cyklu na podstawie Prostego życia Ryszarda Wagnera  z 1905 r.

Podobnie jak w czasach Wagnera, także i dzisiaj możemy zapytać: czemu utraciliśmy umiejętność dobrej zabawy? Usiłujemy wprawdzie się bawić, ale zwykle chybiamy celu. Od czego to zależy?

Jakże myśleć o zabawie! Uginamy się przecież pod ciężarem niezliczonych kłopotów, z których każdy oddzielnie wystarczyłby do popsucia humoru. Wszędzie spotykamy ludzi rozgorączkowanych, zapracowanych, wyczerpanych. Gdziekolwiek spojrzymy, wszędzie widzimy ludzi niezadowolonych.

Jednak przyczyny naszej obecnej niemocy, tego zaraźliwego złego humoru, który nas opanowuje, zależą w równej mierze od nas, jak od okoliczności zewnętrznych. Radość tkwi bowiem nie w przedmiotach, ale w nas samych!

Wagner zauważa niepokojący upadek naszych sił życiowych, wynikający z nadużywania  przez człowieka wrażeń, które przytępiły zmysły i zmniejszyły zdolność odczuwania szczęścia. Natura upada pod ciężarem narzuconych jej ekscentryczności. Wola ż…

Na ile potrafimy się uprościć

"...poczucie samowystarczalności, podróżowania bez nadmiernego bagażu, bez tragarzy dają człowiekowi radość i energię. Prostota to cały sekret dobrego samopoczucia."

"Nie potrafimy się uprościć". 

To fragmenty "Śnieżnej pantery" Petera Matthienssena, która jest zapiskami wyprawy autora w Himalaje.

Nie tak  dawno miałem możliwość doświadczyć podobnych myśli...

Otóż wybrałem się z rodziną na tydzień w Pieniny. Przesunęliśmy wyjazd z wakacji na maj. Urlop przed sezonem to dobry patent na uniknięcie tłumów...

Wybraliśmy się więc. Cały dobytek z konieczności ograniczony do kilku plecaków, prosty sposób odżywiania się wymuszony okolicznościami, czas spędzony bez komputera i codziennych rozpraszaczy, skupiony na wspólnej wędrówce i podziwianiu przyrody ponownie uświadomiły mi po powrocie, że warto to doświadczenie rozciągnąć na naszą codzienność: zmniejszyć liczbę zaangażowań, odgracić ponownie mieszkanie obrastające w przedmioty, których nie potrzebujemy (bezcenne…