Jak nie ułatwiać sobie życia

Jestem łowcą cytatów. Poniższy znalazłem w książce "50 maratonów w 50 dni" Deana Karnazesa, ultramaratończyka. W epoce komfortu i wygody coraz częściej potrzebujemy zdrowego, ciężkiego wysiłku!

"Bieganie uczy, że istnieje różnica pomiędzy ciężką pracą a złym samopoczuciem. Kultura konsumpcjonizmu stara się nam wmówić coś wręcz przeciwnego. Ileż reklam porusza kwestię "ułatwienia sobie życia"? Jeśli cała wiedza brałaby się z telewizji, naszym celem byłoby życie możliwie najprostsze, najwygodniejsze i najmniej wymagające. Wierzylibyśmy, że jedyne pozytywne uczucia płyną z dostarczania ciału przyjemności: smaku drinka, satysfakcji z prowadzenia drogiego samochodu i leżenia na plaży.

A to nieprawda. Stawianie sobie wyzwań, testowanie granic możliwości umysłu i ciała nawet na skraju wyczerpania i klęski, może budzić równie pozytywne uczucia jak inne doświadczenia, jakie oferuje nam życie. Przypuszczam, że stan zadowolenia po wysiłku jest bardziej wyuczony niż przyjemność płynąca z radości i zabawy, ale gdy już go zaznasz, zyskasz więcej sposobów na osiągnięcie satysfakcji, a twoje życie zmieni się na lepsze. Na trudniejsze, ale lepsze.

Podgrzewane fotele, zakupy online i automatyczne odkurzacze wytworzyły próżnię, którą w jakimś stopniu wszyscy odczuwamy. Komfort i wygoda współczesnego życia przestały poprawiać nam samopoczucie, a właściwie przeciwnie - pogarszają je. Jakieś pierwotne instynkty, drzemiące głęboko  w nas, podpowiadają, że potrzebujemy zdrowego, ciężkiego wysiłku - pewnych życiowych zmagań, fizycznego wyzwania."


3 komentarze:

 1. Myślę, że są różne rodzaje ułatwiania sobie życia. Np. minimalizowanie stanu posiadanie ułatwi życie poprzez to, że zmniejsza liczbę codziennych wyborów, no i nie trzeba walczyć z materią. To jest ten pozytywny sposób ułatwiania sobie życia. Z drugiej strony mamy te wszystkie ułatwienia, o których mowa w ostatnim akapicie. Można tu dodać jeszcze wyręczanie się innymi osobami do zrobienia tego czy tamtego - skoszenia trawy, umycia okien... Ja akurat staram się jak najwięcej nauczyć i jak najwięcej móc zrobić samemu. I jestem jak najbardziej za wysiłkiem fizycznym na co dzień - nie trzeba trenować do maratonu, żeby się ruszać, można iść z plecakiem po zakupy parę km albo pojechać rowerem po jagody do lasu. Swoją drogą, u zarania dziejów ludzkości, nasi przodkowie musieli wykazać się nie tylko siłą, ale też cierpliwości i wytrwałością psychicznego rodzaju. Mówię to chociażby o zbieraniu dziko rosnących roślin - każdy, kto tego kiedyś doświadczył wie, że jest to praca wymagająca skupienia, bycia tu i teraz, koncentracji, cierpliwości - a satysfakcja, którą przynosi jest z niczym nieporównywalna. Tak samo jak tkactwo, robienie na drutach, łuskanie fasoli i inne pozornie monotonne zajęcia, w których 150 lat temu wyręczyły nas maszyny... Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. I zgadzam sie z Tobą, i nie zgadzam :)
  Wszystko musi mieć swoje proporcje. Stawianie sobie wyzwań? Tak! Sprawdzanie granic swoich możliwości? Tak! Ale już niekoniecznie praktykowanie tego codziennie. Umiem sie cały umyć w dwóch szklankach wody, bo to sprawdziłem i wiem, że jeśli trzeba tak będzie to sie umyję. Ale na codzień? Po co?
  I tak może być w praktyce ze wszystkimi czynnościami naszego życia: wielce chwalebna jest umiejętność ograniczania, upraszczania i redukowania, ale to nie oznacza, że skoro umiemy to musimy to stosować.
  Roman

  OdpowiedzUsuń
 3. Zanim natrafiłam na flow, wiedziałam, że zdobyte/zrobione jest lepsze od kupionego,wypracowane od podanego na tacy. Oczywiście fajnie jest wypić piwko, odstresować się przy filmie, ale tak całe życie? Pokonywanie przeciwności, własnych ograniczeń, walka z ciałem daje ogromną satysfakcję. Wiem też z doświadczenia niestety, że kiedy się na to wpadnie (np. zaczyna ćwiczyć), to też mimo odczuwania ogromnego zadowolenia, łatwo wrócić na stare tory, tak działają nawyki.

  OdpowiedzUsuń

UWAGA: Komentarze są moderowane i pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Będzie nam miło, gdy się pod nimi podpiszesz :) Nie publikuję wypowiedzi pozornie na temat, a stanowiących formę reklamy, zwł. blogów komercyjnych...

Etykiety

#diy #christmas #minimalizm aktywa i pasywa Bauman bezpieczeństwo blog bogactwo Boże Narodzenie brak telewizora cele centra handlowe codzienne decyzje Cykl co nam może pomóc Cykl dobre życie czas dobrowolna prostota Dominique Loreau drobne przyjemności dzieci dziesięcina edukacja Edukacja domowa Edukacja Finansowa Crown efekt Diderota efekt jojo efektywność energia elektryczna energia życiowa fachowcy finanse finanse osobiste gadżety gasingus pins gift voucher golenie gospodarstwo domowe gromadzenie przedmiotów gry losowe handel higiena I Komunia integralność finansowa jakość jałmużna kapitalizm kieszonkowe kłamstwo kolekcjonowanie komfort Komputer/internet konsekwencja konsumpcja konsumpcjonizm koń trojańskie koszty kredyty krwiodawstwo kryzys krzywa zadowolenia książki kuchnia lenistwo Leo Babauta Lotto media minimalizm mniej=więcej mocne strony motywy oszczędzania nadmiar rzeczy napoje nawyki niezależność finansowa ojcostwo oprogramowanie oszczędność oszędzanie pamiątki perfekcjonizm pieniądze pieniądze=życie planowanie plastik plus gsm początek podstawowe potrzeby poręczenie kredytu post potrzeby materialne poznawanie pożyczki prace w domu pranie prawo skupienia prezenty priorytety problem produkty produktywnośc przedmioty przepisy rachunki recenzje recesja reguła 90% reklama reklamy relacje z innymi rewolucja przemysłowa Richard Koch rodzice rodzina rower równowaga sąsiedzi skrupuły slow life solidarność sposoby na oszczędności spread stan posiadania styl życia szkoła śmieci Święta świętowanie TATA technika telefon telefon na kartę tempo życia Thoreau Tom Hodgkinson tu i teraz uczucia umiejętności uroczystości Voluntary Simplicity wakacje wartość netto wiara Wielkanoc Wielki Post wychowanie wydatki wykonanie wyspy szczęścia i sukcesu wyścig szczurów Your Money or Your Life zaangażowanie zabawki zabezpieczenia zadłużenie zakupy zaplanowana nieprzydatność zarabianie przez dzieci zasada Pareto zdrowe jedzenie zmywarka zobowiązania zużycie wody życie żywność