Przejdź do głównej zawartości

Od niezależności finansowej do finansowej integralności

Jak pisałem motorem zmian finansowych był u mnie ruch voluntary simplicity, a szczególnie książka Your Money or Your Life. W kolejnych wpisach spróbuję streścić 9 kroków do finansowej niezależności, które proponują autorzy tej książki (więcej w poście Twoje pieniądze albo życie! Wprowadzenie).

Na razie chciałbym poświęcić kilka uwag samej "niezależności finansowej" ("financial independent", FI). W książce chodzi mniej więcej o minimalizowanie wydatków i zwiększanie dochodów. Dzięki nadwyżkom inwestowanym w obligacje długoterminowe i efektowi odsetek składanych narastają oszczędności, które akumulowane w długim horyzoncie czasowym pozwalają na pokrywanie bieżących wydatków. Jest to długo oczekiwany moment osiągnięcia owej niezależności finansowej (crossover point). W ten sposób kapitał pracuje na nasze utrzymanie, a inwestowanie go w obligacje ma zapewnić przede wszystkim jego (i nasze) bezpieczeństwo. Trochę przypomina to życie rentiera, ale cała idea opiera się na innych założeniach - realizowania rzeczywistych potrzeb, życia zrównoważonego i oszczędnego.

Być może w realiach amerykańskich to się sprawdza. W moim przypadku zastosowanie zasad omawianych w tej książki ciągle sprowadza się do racjonalizowania wydatków tak, aby nie przekraczały poziomu rocznych dochodów. I to w praktyce jest już nie lada wyzwaniem dla rodziny opartej na dochodach jednego z małżonków i to zatrudnionego w budżetówce. Poza tym mamy do spłacenia kredyty mieszkaniowy i samochodowy. O akumulacji kapitału można jedynie pomarzyć. Dlatego na swój użytek od pewnego czasu inaczej definiuję niezależność finansową. W opracowaniu książki YMYL dostępnym na stronie http://www.financialintegrity.org/ mowa jest już nie o "financial independent", lecz o "financial integrity", integralności finansowej. To pojęcie jest mi znacznie bliższe i bardziej odpowiada moim realiom.

Dzięki zrozumieniu charakteru i roli pieniądza w naszym życiu, analizie wydatków pod kątem realnych potrzeb, świadomemu wydawaniu i prostym metodom na oszczędne życie, zastosowanie zaleceń opisanych w YMYL prowadzi do zintegrowania życia od strony finansowej, a może lepiej - do zintegrowania finansów z innymi sferami życia. I to jest wielką zaletą tej książki.

Poza tym obecnie niezależność finansowa to dla mnie przede wszystkim niezależność od pieniędzy, to wolność od długów, gorączkowego wydawania, to szukanie drobnych przyjemności bez konieczności płacenia za nie, to czas spędzany z rodziną i przyjaciółmi. W ten sposób mogę być wolny już teraz. Od jakiegoś czasu rozumiem ją głębiej: jako możliwość dzielenia się posiadanymi środkami z innymi oraz całkowicie inne -oderwane od sfery finansowej i materialnej- spojrzenie na "bogactwo", które możemy budować na wzajemnym zaufaniu, trosce o siebie nawzajem, w oparciu o dobre relacje z innymi. To nasz "kapitał", który będzie procentować bogatym życiem bez względu na koniunkturę. 

Pieniądze to nasza energia życiowa, jaką tracimy na ich zdobywanie. To czas naszego życia, który oddajemy, aby rosła siła naszego portfela. Wydając racjonalniej, możemy mniej zarabiać, a więcej żyć. Wcześniej pracowałem na dwa etaty, z czego opłacałem prywatną szkołę dla moich dzieci. Zarabiając więcej odczuwaliśmy ciągły brak pieniędzy. Rok temu zrezygnowaliśmy ze szkoły i rozpoczęliśmy naukę dzieci w domu. Mogłem zrezygnować z drugiego etatu. W ten sposób mam więcej czasu i więcej przestrzeni do życia skoncentrowanego na rodzinie i wychowaniu dzieci na szczęśliwych ludzi. Myślę, że był to konkretny przykład niezależności finansowej. 

Polecam także wpis Krzywa zadowolenia

Komentarze

 1. jak się ma nauka dzieci w domu do polskiego prawa? ile dzieci maja lat?

  OdpowiedzUsuń
 2. Spełnienie obowiązku szkolnego w domu jest w pełni legalne. Od strony prawnej wygląda to tak, że na wniosek rodziców dyrektor wybranej szkoły (nie ma rejonizacji)wyraża zgodę na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą. Jedynym warunkiem jest przedstawienie opinii psychologicznej i oświadczenie rodziców, że przygotują dziecko do egzaminu klasyfikacyjnego. Dzieci w ED pod koniec roku szkolnego zdają egazamin z podstawy programowej.W ED jesteśmy drugi rok. Dzieci 'szkolne' są w wieku 6,8 i 11 (zerówka, druga i pięta klasa). W internecie jest sporo na ten temat, ew. polecam stronę edukacji domowej na FB. Napisałem też specjalny post dot. naszych doświadczeń: http://wystarczy-mniej.blogspot.com/2012/04/edukacja-domowa-homeschooling-krotki.html

  OdpowiedzUsuń
 3. "...Poza tym mamy do spłacenia kredyty mieszkaniowy i samochodowy...". Proponuje pozbyć się samochodu i kredytu na ten pojazd.

  Uważam, że samochód jest jednym z największych pożeraczy kapitału (paliwo, ubezpieczenie, serwis, naprawy, kredyt)

  W 2007 kupił pierwszy swój samochód (Fiat Uno) kosztował mnie 2400 zł. W 2009 kupiłem sobie Seata Cordobę za 11500 zł. Mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że jeśli chodzi o podstawową funkcje (przemieszczanie się z punktu A do B) nie ma żadnej różnicy. Różnica jest kosztach. Gdy miałem uno najwięcej zapłaciłem za wymianę mechanizmu zmiany biegów (550 zł). Od czasu gdy mam Cordobę każda wizyta w serwisie to min 1000zł

  Argument o wyposażeniu jest łatwy do zbicia, gdyż w latach 80 jeździłem z rodzicami dużym fiatem (bez klimy, elektryki i innych bajerów). Czy te dodatkowe wyposażenie jest mi niezbędne? Klima używa się 3-4 miesiące w roku.

  Prestiż? Wygląd? to już kwestia priorytetów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do zasady zgadzam się: nabycie i utrzymanie samochodu generuje olbrzymie koszty i pochłania majątek. Odradzam kupowanie go na kredyt (niestety sam popełniłem ten błąd). Gdyby nie powiększenie się rodziny, nie stanąłbym przed dylematem wymiany samochodu na większy. Konieczność sprawnego poruszania się z 4 dzieci po miejscowości pozbawionej komunikacji miejskiej, a także po aglomeracji warszawskiej, ponadto okresowe dojazdy do rodziców mieszkających w znacznej odległości wymusza posiadanie tego środka lokomocji. Nie twierdzę, że nie dałoby sie żyć bez niego, ale za cenę dużych utrudnień, wysiłku i czasu włożonego w przemieszczanie się, np. na zajęcia dzieci. W naszej sytuacji wybraliśmy zatem posiadanie samochodu, ale staramy się minimalizować tego koszty: samochód kupiliśmy używany, a gdy możemy, to poruszamy się rowerami. Traktujemy go jako narzędzie i nie jesteśmy do niego przywiązani w sensie wyznacznika naszego statusu.

   Usuń
 4. W temacie klimy. Używa się jej dłużej, bo wiosną, jesienią i zimą służy do osuszania powietrza i dzięki niej nigdy nie mamy zaparowanych szyb w samochodzie. Wpływ klimy na zużycie paliwa jest w naszym małym aucie pomijalny (nawet w instrukcji obsługi jest wzmianka że klima nie zwiększa zużycia paliwa). Ja w każdym razie nie zauważyłem różnicy. A komfort, zwłaszcza dla dzieci jest bezcenny. Zaznaczę że kiedyś byłem gorącym przeciwnikiem klimy (że zbędny luksus, da się żyć, niezdrowa itp.). Dopóki mi małe dziecko nie darło się pół drogi z powodu spiekoty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, klima przy ostatnio ocieplającym się klimacie to mus w aucie - zwróciłbym tylko uwagę, by na niej "nie oszczędzać" i regularnie ją czyścić. bo zaniedbanie tutaj może skończyć się poważnymi chorobami

   Usuń

Prześlij komentarz

UWAGA: Komentarze są moderowane i pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Będzie nam miło, gdy się pod nimi podpiszesz :) Nie publikuję wypowiedzi pozornie na temat, a stanowiących formę reklamy, zwł. blogów komercyjnych...

Popularne posty z tego bloga

25 rzeczy, których możesz się pozbyć już dzisiaj

Trafiłem na stosunkowo stary wpis (z sierpnia 2011 roku) na stronie Wise Bread pt. 25 rzeczy do wyrzucenia już dzisiaj. Interesujący wpis, bo chociaż trochę "wiekowy", to jednak nadal prawdziwy. Postanowiłem przetłumaczyć go na polski. Jeżeli ktoś ma ochotę, może przeczytać go w oryginale.

Autor, Paul Michael, rozpoczyna wpis od cytatu z filmu "Podziemny krąg":
"Rzeczy, które posiadasz, w końcu zaczynają posiadać ciebie" Dlaczego więc godzimy się na to, aby "posiadały" nas niektóre przedmioty? Nie wyrzucamy ich, ponieważ jesteśmy emocjonalnie do nich przywiązani. Nie ma prostej metody na pozbywanie się przedmiotów, ale uczucie uwolnienia, towarzyszące pozbyciu się niektórych z nich, może być niesamowite.

Jakich zatem rzeczy powinniśmy się -według autora- pozbyć z naszego życia? Będą to:

1. Ubrania i buty, których nie nosiliśmy w przeciągu ostatnich 18 miesięcy
Zasada jest prosta. Jeżeli czegoś nie nosiło się przez dłużej niż 18 miesięcy, czyli -…

Szczęście a bogactwa

Uznasz za dobro bogactwa: będzie cię dręczyło ubóstwo, co gorzej - ubóstwo fałszywe. Choćbyś bowiem miał wiele, jednakże - ponieważ ktoś inny ma więcej - będzie ci w twym mniemaniu brakowało tyle, o ile tamten cię przewyższa. (Seneka, Listy moralne do Lucyliusza)

Bogactwa są rzeczą niezależną od nas i jako takie powinny być traktowane. Powinniśmy i możemy być równie szczęśliwi niezależnie od tego, czy będziemy biedni, czy bogaci: nasze szczęście nie zależy od bogactw, mieszka bowiem w zupełnie innym rejestrze, w innym wymiarze rzeczywistości.  Są to zmienne w żaden sposób ze sobą niezwiązane. Oczywiście, może nam się wydawać inaczej, a co więcej, całkiem często faktycznie się nam tak - niestety! - wydaje. To jednak właśnie zadanie, jakie stawiają przed sobą stoicy: otworzyć nam oczy na fakt, że szczęście nie jest związane ani ze stanem naszego konta, ani z żadną inną rzeczą od nas niezależną. Naszą rolą jest przyswoić to sobie jako życiową regułę i traktować ją jak kierunkowskaz. (...…

Dobrowolna prostota i oszczędność

Jeszcze nie tak dawno pomiędzy prostotą życia i oszczędnością postawiłbym znak równości. Wielokrotnie w tle upraszczania tliła się motywacja życia oszczędnego. Bo mniej wydanych pieniędzy, to mniej pracy i więcej czasu na przyjemniejszą stronę życia. Jednak kilka razy na własnej skórze przekonałem się, że oszczędnie nie zawsze znaczy prosto.

Za ilustrację niech posłuży... deska do prasowania. Gdy nasza baaardzo stara odmówiła współpracy (i nie dało jej się naprawić), zastosowałem metodę "kupuj używane". Deskę znalazłem na OLX, po którą musiałem pojechać dość spory kawałek drogi. Pomroczność jasna, a może chęć zamknięcia tematu, sprawiła, że po krótkich (za krótkich) oględzinach kupiłem deskę, która w domu okazała się okazem wyjątkowo chwiejnym i w dodatku z wklęsłościami, które dyskwalifikowały ją do jakiegokolwiek użytku. Następnie kupiliśmy nową deskę przez internet, bo to wygodniej, szybciej i... taniej. Po kilku dniach otrzymaliśmy przesyłkę. Deska chwiała się, a w stanie…

Weź kartkę i pisz...

No urzekła mnie ta piosenka Sound'n'Grace i Filipa Laty pt. "100"'. Mądry tekst: Kupiłem wszystko, a wciąż nie mam nic. Za czym tak gnasz, po co Ci to?

Będzie to, co ma być, nie inaczej
Rozpromieni się ktoś, ktoś zapłacze 
Nie dowiesz się wcześniej, chyba że we śnie
Ale czy chcesz?
Nie wiedzieć dobrze jest
Za czym tak gnasz, po co Ci to?
Zabierzesz ze sobą, gdybyś poszedł na dno
Ołówek weź, teraz kartkę i pisz:
Kupiłem wszystko, a wciąż nie mam nic

Ref.
Swój czas, weź w garść, swój czas
Zanim Ci życie nie powie, że pass
I odholuje, weź w garść i idź
Zacznij na 100, nie na 5 procent żyć