(Twoje) pieniądze albo życie! Wprowadzenie

Okrzyk "Pieniądze albo życie!" kojarzy nam się z filmową sceną napadu na bezbronnego przechodnia. Alternatywa (i ostateczny wybór) są oczywiste. Często nie widzimy tej oczywistości, gdy pod presją społeczeństwa konsumpcyjnego wybieramy pieniądze kosztem naszego życia. Mieszkanie, samochód, przedmioty, zakupy. Za to wszystko zapłacimy naszym życiem. Zachęcam do uświadomienia sobie wagi i konsekwencji wyborów finansowych. Pomocą będą w tym kroki opisane w książce Your Money or Your Life (YMYL). 

Książka YMYL nie jest tylko teorią. Powstała w wyniku doświadczeń wielu osób, które podjęły się życia zgodnie z prezentowanymi w tym programie zasadami. Jej autorami byli Joe Dominquez – analityk finansowy z Wall Street, który przeszedł „na emeryturę” w wieku 30 lat i nigdy więcej nie brał pieniędzy za swoją pracę, oraz Vicki Robin, która porzuciła karierę aktorki i zastosowała w życiu zasady głoszone przez Joe. Razem stworzyli organizację New Road Map Foundation promującą zrównoważony rozwój. YMYL jest pełna przykładów, historii, doświadczeń osób, którzy podjęli 9 kroków na drodze do niezależności finansowej. Książka jak dotąd nie została przetłumaczona na język polski. Vicki Robin – pomimo walki z rakiem – znalazła dość energii, aby stać się ambasadorem życia w dobrowolnej prostocie. Książka YMYL powstała po to, aby przekształcić nasze podejście do pieniędzy. 
Nie chodzi wyłącznie o zarabianie, wydawanie, długi i oszczędności. Chodzi także o czas, który im poświęcamy. Nasz stosunek do pieniędzy jest papierkiem lakmusowym naszych relacji z rodziną, wspólnotą i planetą, zwierciadłem naszych wartości i oczekiwań od życia. Książka nie koncentruje się, jak wiele innych poradników tego rodzaju, wyłącznie na sferze finansów, lecz integruje ją z innymi stronami życia, pomaga odzyskać wewnętrzną równowagę i zdrową niezależność. 

A teraz Dziewięć Kroków z lotu ptaka:

Krok 1. Określenie aktualnej sytuacji finansowej: dotychczasowe dochody i osobisty bilans aktywów i pasywów
Krok ten  polega na przyjrzeniu się swojej aktualnej sytuacji finansowej: ile pieniędzy przeszło już przez nasze ręce i jak nimi zarządzaliśmy. Pozwala też ustalić aktualny stan posiadania i zadłużenia, i dzięki temu uzyskać w miarę precyzyjny obraz finansów.
(Przejście do kroku 1 tutaj)

Krok 2. Pieniądze nie są tym, za co je uważamy - i nigdy nie były
Krok ten pokazuje, czym tak naprawdę są pieniądze, jak obliczyć realną stawkę godzinową za naszą pracę i jak śledzić każdą wydaną złotówkę.
(Przejście do kroku 2 tutaj)

Krok 3. Gdzie się podziały te wszystkie pieniądze?
Krok ten dotyczy obserwowania naszych bieżących nawyków i potrzeb, dzięki prostemu narzędziu w postaci miesięcznego zestawienia dochodów i wydatków.
(Przejście do kroku 3 tutaj)

Krok 4. Trzy pytania, które zmienią Twoje nawyki finansowe
Krok ten dotyczy analizy miesięcznych wydatków pod kątem uzyskanego dzięki nim poziomu zadowolenia, a także ich zgodności z naszymi najgłębszymi wartościami i celami. Przez autorów YMYL krok ten traktowany jest jako serce całego programu.(Przejście do kroku 4 tutaj)

Krok 5. Jak uczynić energię życiową widzialną
Krok ten dotyczy graficznego przedstawienia rezultatów działań podjętych w poprzednich krokach, dzięki czemu otrzymujemy przejrzysty i prosty obraz naszej bieżącej sytuacji finansowej i jej perspektyw.
(Przejście do kroku 5 tutaj)

Krok 6. Szanuj energię życiową - zmniejszanie wydatków 
W kroku 6 autorzy YMYL udzielają praktycznych wskazówek, jak zmniejszyć poziom miesięcznych rachunków.
(Przejście do kroku 6 tutaj)

Krok 7. Szanuj energię życiową - praca i dochody
Krok ten dotyczy naszego stosunku do wykonywanej pracy, analizuje, czym jest (i czym nie jest) "praca zawodowa", w której wymieniamy czas swojego życia na pieniądze.
(Przejście do kroku 7 tutaj)

Krok 8. Osiągnięcie wolności finansowej jako cel: Inwestuj oszczędności w celu zdobycia finansowej niezależności
Istotą tego kroku jest zmiana podejścia do oszczędności, nie są to bowiem pieniądze odłożone na przyszłość, lecz kapitał, który może przynieść nam dochód.
(Przejście do kroku 8 tutaj)

Krok 9. Zarządzaj swoimi finansami w celu ochrony niezależności finansowej
Metoda inwestowania kapitału opisana w kroku 9 ma sprawić, by było to zajęcie bezpieczne, rozsądne i proste.
(Przejście do kroku 9 tutaj)

W kolejnych postach postaram się przedstawić szczegółowo poszczególne kroki. Być może pomogą komuś wyjść z finansowych tarapatów lub po prostu spojrzeć na pieniądze z innej perspektywy.

W pierwszej kolejności zapraszam do lektury wpisu: Krzywa zadowolenia





5 komentarzy:

  1. Ciekawy blog, pisz dalej. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy ta książka jest dostępna w języku polskim?

    Grzegorz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety książka nie została przetłumaczona - pozostaje przeczytać w oryginale (: Polecam oczywiście posty na temat YMYL!

      Usuń
    2. Uaktualnione amerykańskie wydanie YMYL jest dostępne po polsku jako "Pieniądze albo życie".

      Usuń
    3. Dziękuję za wiadomość. Cieszę się, że wreszcie ktoś ją przetłumaczył :)

      Usuń

UWAGA: Komentarze są moderowane i pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Będzie nam miło, gdy się pod nimi podpiszesz :) Nie publikuję wypowiedzi pozornie na temat, a stanowiących formę reklamy, zwł. blogów komercyjnych...