Przejdź do głównej zawartości

Jak szybko zrobić listę zakupów

źródło
W dniu 16 października przypada Światowy Dzień Żywności, podczas którego warto uświadomić sobie, jak dużo jedzenia wyrzucamy (w Polsce rocznie to 9 mln ton) i jak to ograniczyć. Bez wątpienia podstawowym narzędziem jest lista zakupów. 

Według badań najczęstsze przyczyny wyrzucania żywności to: przegapienie terminu przydatności do spożycia, zbyt duże zakupy, zbyt duże porcje posiłków, niewłaściwe przechowywanie żywności, zakup złego jakościowo produktu, produkt lub danie jest niesmaczne, brak pomysłów na wykorzystywanie resztek oraz brak listy na zakupy. 
(Raport "Nie marnuj jedzenia 2016" znajdziecie tutaj.)

Choć lista zakupów w raporcie pojawiła się na końcu, wydaje mi się, że to właśnie jej brak jest pierwszym ogniwem marnotrawstwa, u źródeł którego leży nasze nieopanowanie. Bez dobrze przemyślanej listy sprawunków ryzykujemy zakupy chaotyczne i przypadkowe, zdane na łaskę naszego widzimisię i umiejętnego marketingu. A to już krótka droga do zakupów przeładowanych, nieefektywnych i drogich, których nie zdążymy przejeść w terminie ważności. Nasze zachcianki okiełznać może właśnie lista zakupów, będąca rodzajem mapy, dzięki której nie zboczymy ze szlaku. Dzięki liście nie tylko racjonalnie wykorzystamy żywność i zmniejszymy wydatki na jedzenie, lecz także niewątpliwie zaoszczędzimy czas przeznaczony na zakupy.

Pomysł synchronizacji listy zakupów z planowaniem posiłków jest być może rozwiązaniem idealnym, ale w praktyce często nazbyt skomplikowanym i pracochłonnym. W metodzie tej sporządzenie listy zakupów poprzedza staranne zaplanowanie posiłków na najbliższy tydzień, a następnie zebranie i posegregowanie składników wszystkich zaplanowanych potraw. Wyobrażam sobie, że takie sztywne trzymanie się planu na dłuższą metę może być stresujące i męczące.  
Jak uczynić proces tworzenia listy zakupów mniej zniechęcającym i prostszym?  Otóż dzięki liście podstawowych produktów spożywczych stworzenie listy zakupów trwa tylko chwilę. 

Metoda ta zakłada, że w oparciu o pewną, uzupełnianą w czasie tygodniowych zakupów, bazę produktów używanych przez nas w kuchni jesteśmy w stanie przygotować takie posiłki, na jakie akurat będziemy mieli danego dnia ochotę, a które nie wymagają wyjątkowych składników. Prostota systemu opiera się być może na pewnej stałej puli potraw, co oczywiście nie oznacza, że od czasu do czasu na stole nie pojawia się coś nowego. 

Kluczem tej metody jest specjalna, spisana przez nas, i od  czasu do czasu aktualizowana, lista podstawowych produktów spożywczych. Pobieżne przejrzenie takiej "master list" pomaga nam ustalić, czego nam brakuje i o czym powinniśmy pamiętać przy sporządzaniu listy zakupów. Wystarczy krótkie porównanie jej z aktualną zawartością lodówki i szafek, aby szybko sporządzić listę cotygodniowych zakupów. 
Naszą listę podstawowych produktów zamieściłem poniżej. Nie obejmuje ona wszystkich produktów i raczej namawiam Was do spisania własnej, opartej na Waszych kulinarnych nawykach. Ewentualnie może posłużyć za gotową listę zakupów, o ile skreślimy z niej produkty, które jeszcze posiadamy. Link do ściągnięcia tabeli, którą możecie zaadoptować do własnych potrzeb, znajdziecie tutaj.

Kliknij na tabelkę, aby powiększyć.
Temat listy zakupów nie jest nowy. Chętnie przeczytam o Waszych doświadczeniach w komentarzach. Zapewne niektórzy korzystają ze specjalnych aplikacji na smartfony. Może coś ciekawego zaproponujecie?


W temacie wyrzucania żywności:
Naleśniki z marchewką czyli obiad z resztek
Marnowanie żywności
Oszczędzanie jedzenia

Komentarze

 1. Akurat wczoraj rozmawiałam z mężem o zrobieniu takiej listy :-) Tzn. mam ją poniekąd w glowie, ale chcialam by powiedział co chciałby zawsze znaleźć w lodówce. To w ogole ciekawy zbieg okoliczności, że o tym napisałeś bo... nie wiedziałam o tym Dniu Żywności, a mam zaplanowane związane z tym zadanie w moim wyzwaniu na blogu:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My listę stosujemy już od kilku lat. No i ciekaw jestem zadania :)

   Usuń
 2. Lista zakupów to jedyna lista jaką w ogóle sporządzam w życiu, choć rzadko są na niej produkty spożywcze, jeśli już, to takie z długim terminem przydatności, np. oliwa, ryż, przyprawy - jeśli coś się kończy od razu wpisuję na listę wiszącą na lodówce. Poza tym na liście figurują takie rzeczy jak papier toaletowy, mydło, szampon - to, co się kończy jest wpisywane. Do supermarketu jeździmy rzadko, żywność przeważnie kupujemy od rolników na targu, ewentualnie w warzywniaku - nigdy nie wiemy, co akurat będzie ładne, tanie i opłacalne, więc lista nie bardzo ma sens, a produkty podstawowe tj. marchewka, seler, ziemniaki, cebula, jajka i tak są kupowane przy każdych zakupach. Ogólnie na diecie wegetariańskiej zakupy są proste, jedzenia się nie marnuje, bo z roślin łatwo robić dowolne potrawy, a jeszcze resztki często kisimy. Nie wyrzycamy jedzenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Co na papierze, to z głowy. Super jest ta lista. Korzystałam z trochę mniej rozbudowanej, a i tak bardzo odciąża umysł:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Taka liste zakupow mam u siebie w domu od kilku miesiecy i naprawde sie sprawdza. Raz na 1,5 tygodnia jade do marketu na wieksze zakupy i to wystarczy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. u nas sprawdza się Listonic - aplikacja do list zakupów (wersja aplikacji na stronie oraz aplikacja mobilna). Jest opcja list współdzielonych - więc oboje z mężem zbieramy na jednej liście produkty, które się kończą (niekoniecznie te z lodówki - np. papier toaletowy, baterie do zabawki dla dziecka, tubka kleju do sklejenia dziecku bucika itp.) i raz w tygodniu zamawiamy razem z produktami spożywczymi w miejskim spożywczaku (też online z dostawą do domu). Dodatkowo aplikacja sortuje wg kategorii (np. owoce, mięso, art. dla dzieci, art. dla zwierząt itp.) - więc nawet chodząc po sklepie, nie trzeba się wracać, bo jakiś produkt został pominięty z powodu złej kolejności na liście.

  OdpowiedzUsuń
 6. Staram się robić listę zakupów ale i tak zawsze przyniosę coś ponad to co zaplanowałem. Generalnie próba zjadania nadmiaru zakupionej żywności kończy się zwykle nadwagą(w tym przypadku nie marnować - też źle).
  Trudny to temat zwłaszcza gdy współmałżonka ma trochę inny na sprawę pogląd. Wszystko pamięta i nic nie potrzebuje zapisywać a w dodatku jest wyjątkowo nieodporna na: PROMOCJE!!!! Kończy się to zalegającymi tygodniami lub dłużej trójpakami lub czteropakami kiedy potrzebne było tylko to coś jedno. Łatwość pozyskiwania żywności(zakupy) oraz jej relatywna taniość też jest przyczyną marnotrawstwa. Gdyby tak każdy musiał choć jeden z żywnościowych produktów wyhodować sam od podstaw. Pewnie zwiększyłoby to szacunek do własnego trudu i rozsadek w gospodarowaniu.

  OdpowiedzUsuń
 7. ja korzystam z tego organizera-
  http://niebalaganka.pl/organizacja-w-kuchni-diy-zapasy-pod-kontrola/
  a lista bezpośrednia jest pisana ręcznie, w oparciu o te magnesową. Wtedy doskonale wiem co mam w zapasie, a co trzeba dokupić i nie muszę zaglądać po szafkach;-) Wygląda tak, że z jednej strony kartki wpisuje co potrzebne, a z drugiej na jakie danie i na który dzień tygodnia, na dole dodaje hasło "śniadania" oraz "inne" typu: rzeczy chemiczne czy potrzebne akcesoria. Zakupy robię raz w tygodniu. Jeśli czegoś nie uda mi się dostać to dokupuje na bieżąco. Niewiele się marnuje;-) a i przy wyborach dań mogę pozwolić sobie na większą kreatywność. Polecam

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli chodzi o apkę, to używam listonic. W sumie kiedyś raz zainstalowałam i zostało, lubię to, że wpisuję pierwsze parę liter i uzupełnia resztę. No i grupuje produkty wg. kategorii. Ale często też tak mam, że sporo zapominam kupić z lenistwa. Myślę sobie: muszę kupić mydło, nie chce mi się zapisywać i jak przychodzi co do czego to zapominam kupić; )

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

UWAGA: Komentarze są moderowane i pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Będzie nam miło, gdy się pod nimi podpiszesz :) Nie publikuję wypowiedzi pozornie na temat, a stanowiących formę reklamy, zwł. blogów komercyjnych...

Popularne posty z tego bloga

25 rzeczy, których możesz się pozbyć już dzisiaj

Trafiłem na stosunkowo stary wpis (z sierpnia 2011 roku) na stronie Wise Bread pt. 25 rzeczy do wyrzucenia już dzisiaj. Interesujący wpis, bo chociaż trochę "wiekowy", to jednak nadal prawdziwy. Postanowiłem przetłumaczyć go na polski. Jeżeli ktoś ma ochotę, może przeczytać go w oryginale.

Autor, Paul Michael, rozpoczyna wpis od cytatu z filmu "Podziemny krąg":
"Rzeczy, które posiadasz, w końcu zaczynają posiadać ciebie" Dlaczego więc godzimy się na to, aby "posiadały" nas niektóre przedmioty? Nie wyrzucamy ich, ponieważ jesteśmy emocjonalnie do nich przywiązani. Nie ma prostej metody na pozbywanie się przedmiotów, ale uczucie uwolnienia, towarzyszące pozbyciu się niektórych z nich, może być niesamowite.

Jakich zatem rzeczy powinniśmy się -według autora- pozbyć z naszego życia? Będą to:

1. Ubrania i buty, których nie nosiliśmy w przeciągu ostatnich 18 miesięcy
Zasada jest prosta. Jeżeli czegoś nie nosiło się przez dłużej niż 18 miesięcy, czyli -…

Prawa prostoty: Organizuj

Kolejne prawo prostoty, o którym pisze John Maeda, profesor MIT, w książce "The Laws of Simplicity". Prawo to brzmi:

Dzięki właściwej organizacji więcej sprawia wrażenie mniej.

Chodzi o zarządzanie złożonością, z czym stykamy się przede wszystkim w domach, w których rzeczy wydają się mnożyć.

Maeda wymienia trzy spójne strategie redukcji bałaganu i osiągnięcia prostoty:
1. kupno większego domu,
2. umieszczenie wszystkiego, czego nie potrzebujemy, w miejscu do przechowywania,
3. metodyczne zorganizowanie tego, co posiadamy.

Początkowo większy dom zmniejsza bałagan kosztem większej przestrzeni. Ostatecznie jednak więcej przestrzeni z czasem oznacza więcej bałaganu.
Magazynowanie zwiększa ilość wolnej przestrzeni, ale dość szybko zostaje zapełniona kolejnym rzeczami, które odkładamy.
Wreszcie wdrożenie systemu organizacji tego, co posiadamy w naszej ograniczonej przestrzeni, zmienia chaos przedmiotów w uporządkowaną strukturę.

Wszystkie te trzy metody dynamicznie się rozwijają. …

Ruch małych domków - możliwy w Polsce?

Słyszeliście już o ruchu małych domków? Od czasu załamania się gospodarki coraz więcej Amerykanów zamiast zadłużać się na wielkie domy woli budować małe przyczepy za gotówkę... Powstaje coraz więcej filmów dokumentalnych na ten temat. Ba, jest nawet program telewizyjny, w którym ekipa przyjeżdża do zainteresowanych rodzin, buduje im taki domek "na życzenie" i pomaga uporać się z przeprowadzką ze zwykłego domu. To wszystko wydaje się być szokujące dopóki nie zastanowimy się chwilę nad tym, ile takie rozwiązanie może przynieść nam korzyści.

Pamiętam jak podczas jednego z wykładów na studiach usłyszałam, że w Stanach standardem jest przeprowadzka do innego miasta z powodu pracy. Słuchając wypowiedzi właścicieli małych domków na kółkach jedną z najczęściej wymienianych korzyści jest właśnie możliwość zabrania domu ze sobą. Są to często osoby, które dopiero rozwijają swoją karierę zawodową i zauważyły jak brak własnego lokum ogranicza ich możliwości...

Nie dziwię się, że ten mod…

Prawa prostoty: Redukuj

Okazuje się, że niektórzy próbują wyodrębnić prawa prostoty. John Maeda, profesor MIT, w książce "The Laws of Simplicity" formułuje 10 takich praw. Pierwsze z nich, to:

Redukuj, ale rób to rozsądnie.

To dosyć oczywiste prawo prostoty – im mniej rzeczy posiadasz, tym żyje się prościej. Prawda to? Niezupełnie. Redukując możemy pozbawić nasze życie funkcjonalności. Zatem redukuj rozsądnie, próbując znaleźć złoty środek między funkcjonalnością a prostotą. Kiedyś, w przypływie energii, pozbyliśmy się miksera, znacznie ograniczając funkcjonalność naszej kuchni. Cóż, po pewnym czasie pożyczanie miksera od znajomych okazało się na tyle niewygodne, że postanowiliśmy kupić nowy. Czy wy także wpadliście w podobne minimalistyczne pułapki? Pamiętajcie zatem, aby nie stać się ofiarą nadmiernego minimalizowania. Ale inny, pozytywny, przykład: kupując nową pralkę wybraliśmy celowo jak najprostszy model, wyposażony w dość niewiele funkcji w stosunku do innych pralek, które miały uwodzić mnóstw…