Jak zmniejszyć bieżące wydatki:

1. Nie kupuj produktów spożywczych na stacji benzynowej, w kinie/teatrze i innych, podobnych miejscach, które windują ceny, wykorzystując nasze przymusowe położenie i brak konkurencji.
2. Lody kupuj w sklepie, a nie w cukierni (chyba, że to wyjątkowa okazja!).
3. Nie chodź na zakupy o pustym żołądku.
4. Rób listę zakupów i nie kupuj niczego, czego na niej nie ma.
5. Unikaj nowych hobby i nawyków, które zwykle wiążą się z zakupem sprzętu, odzieży, kart wstępu…

6. Wypróbuj urządzenie/sprzęt zanim coś kupisz – pożycz „na próbę” od znajomych.
7. Ustal określoną kwotę, którą możesz przeznaczyć na prezenty dla dziecka lub jego kolegów z okazji urodzin, imienin, itp. Niektóre miesiące obfitują w kilka takich imprez. Dlaczego nie zrobić z dzieckiem czegoś samemu?
8. Zastanów się, czy nie można uzyskać tej samej korzyści bez kupowania (np. pożyczając, chyba, że np. marzysz o wiertarce na własność).
9. Pomyśl, czy będziesz miał w ogóle czas, aby użyć/skorzystać z kupionej rzeczy. Ile czasu będzie używana, a ile będzie leżała na półce (dotyczy zwłaszcza książek, magazynów, odzieży).
10. Niektóre rzeczy mają skończony okres zadowolenia (ach te pamiątki z wakacji), zaś niektóre potrafią cieszyć cały czas (zwykle są to przedmioty użyteczne i funkcjonalne). Pomyśl, jak długo będziesz zadowolony z danego zakupu.

11. Korzystaj z biblioteki (które coraz częściej oferują nie tylko książki, ale audiobooki, filmy DVD, dostęp do Internetu).
12. Kupuj rzeczy używane (będę to powtarzał).
13. Przyrządzaj posiłki w domu, nie jedz na mieście. W tygodniu wystarczą obiady jednodaniowe.
14. Nie podjadaj (łatwo powiedzieć).
15. Przygotuj kanapki, sałatkę, które zjesz w pracy.

16.Organizuj obiady (mogą być czwartkowe) ze znajomymi. Zapraszajcie się rotacyjnie.
17. Zaproponuj wspólną podróż samochodem do pracy lub w inne miejsca na zasadzie wymiany lub dzielenia się kosztami (miejska odmiana tzw. carpoolingu).
18. Korzystaj z komunikacji miejskiej.
19. W najbliższej okolicy korzystaj z roweru. Nie jedź samochodem  - po drobiazgi, na pocztę, do urzędu.
20...................................... - zapraszam do burzy mózgów!


Polecam także inne podobne posty:

Świadome kupowanie - uwagi praktyczne

Oszczędności w domowym budżecie

Oszczędności w domowym budżecie - zużycie wody

Oszczędności w domowym budżecie - energia elektryczna

24 komentarze:

 1. 20. Jeśli nie musisz, zamiast wody butelkowanej, pij tę z kranu (jak się boisz, to wcześniej przegotuj)

  21. Naprawdę, nie potrzebujesz mieć non-stop w lodówce 5 gatunków sera, 10 gatunków wędliny i jogurtów w 72 smakach :) Zapewne wszystkiego i tak nie przejesz, co zmusi Cię do marnotrawnego wyrzucenia

  22. Posiłki da się bez problemu zaplanować na 2-3 tygodnie do przodu (i tym samym obniżyć koszty ich przygotowania). Ekstremalnie można i na kilka-kilkanaście miesięcy (wiem co mówię, jestem żeglarzem).

  23. Konieczność bardzo urozmaiconego jedzenia to mit. Nikt jeszcze nie umarł od tego, że przez 15 lat jadł codziennie na śniadanie to samo (no, przynajmniej ja nie umarłem). to uprasza zakupy spożywcze :)

  Roman

  OdpowiedzUsuń
 2. 24. Warto robić zapasy z dziko rosnących lub półdzikich roślin, takich jaki lipa, mięta, czarny bez, oregano, orzechy, grzyby. Suszyć, zamrażać itp. - na zimę jak znalazł (rozgrzewająca herbatka z lipy, sos grzybowy do makaronu itp.).

  25. Warto kupować niektóre produkty w zbiorczych opakowaniach. Mam na myśli mąkę, ryż, niektóre środki czystości (chociaż tego ostatniego prawie nie używam - ale przyjmijmy tu szampon, płyn do mycia naczyń, proszek do prania).

  26. Nie tylko kupować używane, ale i sprzedawać niepotrzebne, najlepiej na bieżąco.

  OdpowiedzUsuń
 3. 24. (właściwie to dodatek do punktów o zakupach z listą i zawartości lodówki): kupuj raz na jakiś czas więcej produktów do zamrożenia (np. bazy na zupy: włoszczyzna i kawałek mięsa)- w każdej chwili awaryjnie nawet można przygotować z nich danie, bez konieczności wychodzenia do sklepu po składniki (co może też generować dodatkowe nieplanowane zakupy)
  25. Porównuj ceny i zrób zakupy tam, gdzie dany produkt będzie tańszy (przy czym w kalkulacji należy również uwzględnić czas i koszt dojazdu do sklepu!), warto też zrobić zapas tzw. suchej karmy (np. ryż, makaron, koncentraty pomidorowe, etc.), która szybko się nie zepsuje (jedyny minus: zapasy zajmują miejsce w szafkach)
  26. Stosuj w miarę możliwości domowy recykling (np. pudełko po butach, oklejone kolorowym papierem może dzieciom służyć do przechowywania drobnych zabawek,butelka po wodzie może być codziennie uzupełniania wodą i zabierana do pracy/szkoły, zniszczony t-shirt spokojnie może być wykorzystany jako...ścierka do mycia podłogi, etc.)
  Pozdrawiam:)!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Butelka po wodzie w roli bidonu - nie, nie i jeszcze raz nie. Jest wykonana z plastiku, który nie nadaje się do ponownego użycia, jest po prostu szkodliwy (wydzielają się z niego substancje o działaniu podobnym do estrogenów). Jestem za piciem kranówki, ale lepiej zainwestować w porządny bidon.

   Maga

   Usuń
 4. Nie kupuj. W tym się cała mądrość tematu streszcza :)

  Własny ogród, a przynajmniej zdrowo zarośnięty parapet/balkon.

  Wegetarianizm (lub mu pokrewne) znacząco obniża bieżące wydatki, a także te przyszłe związane z leczeniem różnych chorób wynikających z niewłaściwej diety.

  Dobre relacje z jak największą ilością ludzi. Są takie jednostki które doszły do momentu w którym pieniądze nie są potrzebne :)

  OdpowiedzUsuń
 5. 24. domowy warzywniak to nie tylko sezonowe warzywa, ale i zaprawy na zimę oraz praca na świeżym powietrzu, przy której można tyle spraw przemyśleć.
  25. bazowe produkty spożywcze, z których można zrobić wszystko.
  26. nie bójmy się prosić o pożyczenie sprzętu, czy pomoc, ale nauczmy się też dziękować.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pusta Kiermana: sugestia przejścia na wegetarianizmu z powodu chęci ograniczenia wydatków jest irracjonalna. To kwestia osobistych preferencji i tego czego wymaga w dniu codziennym nasz organizm. Ze względu na wymagania mojej pracy (sporo wysiłku fizycznego) nigdy bym się na wegetarianizm nie zdecydował. Ze względu na 'obniżanie wydatków' tym bardziej nie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozmawiamy o ograniczaniu wydatków, to tylko na tym aspekcie skupiłem się. Wegetarianizm ma kilka głównych "powodów za" (choćby aspekt zdrowotny o którym wspomniałem), oszczędność to wtórny skutek uboczny.
   Można tą wtórność rozszerzyć na wszystkie omawiane punkty, w których racjonalne gospodarowanie $$$ jest jedynie skutkiem głębszego zrozumienia, świadomości czy uznania wyższych wartości. Zwykłe podejście "nie kupię bo mi szkoda kasy" ociera się moim zdaniem o skąpstwo.
   Wegetarianizm nie jest dietą dla osób ciężko pracujących to stereotyp. Polecam zgłębić temat :)

   Usuń
  2. to ja również polecam Kubie zaznajomienie się z tematem, bo istnieją NAWET kulturyści i sportowcy będący na diecie witariańskiej (raw vegan), która opiera się na jedzeniu tylko surowych rzeczy - warzyw, owoców, orzechów, pestek (nie, surowe mięso i ryby nie wchodzą w skład tej diety). skoro oni tak mogą, to tym bardziej wegetarianin może przeżyć pracując fizycznie. z resztą wegetarianie to nie jakieś lebiody przeżuwające sałatę i omdlewające przed komputerem, litości.

   Usuń
  3. Jasne że się da ciężko pracować i być wegetarianinem. Są też ludzie który "żywią się światłem", ale czy to coś faktycznie oznacza?

   Zagubiony omułku, litości. Porównywanie kulturysty do ciężko fizycznie pracującego człowieka to taka sama ignorancja jak posądzanie mnie o wyobrażanie sobie wegetarian jako lebiody jedzące sałatę czy trawę wprost z trawnika. Znam kilku wegetarian i nie traktuję ich jak chorych psychicznie, chociaż tak sobie pewnie to wyobrażałaś. Znam nawet kilku którzy zostali zmuszeni przez sytuację do zmiany rodzaju pracy na fizyczną i dość szybko w ich przypadku wegetarianizm się skończył.

   Jasne że mogli być wegetarianami dalej, ale sami twierdza że było by to irracjonalne.

   Usuń
 7. W kwestii zdrowego stylu życia zgadzam się z poglądem, że zdrowe odżywianie w dłuższej perspektywie oznacza mniej chorób i tym samym mniej wydatków na leczenie. Wydatki na lekarstwa i "służbę zdrowia" to w przypadku starszych osób duża pozycja w budżecie...Co do wegetarianizmu, wybór tej diety zwykle wypływa z innych, niż oszczęność, motywów. Poza tym urozmaicona i dobrze zbilansowana dieta wegetariańska wymaga sporych nakładów, zwłaszcza w naszym klimacie i jeśli decydujemy się na produkty organiczne, pozbawione przemysłowej chemii... Z drugiej strony nie warto oszczędzać kupując najtańsze (czytaj: niskiej jakości) jedzenie - nasze zdrowie to najlepsza inwestycja.

  OdpowiedzUsuń
 8. może w moim komentarzu wskazówka o sprawdzeniu, gdzie dany produkt jest tańszy zabrzmiało to tak,że kupujemy zawsze najtańszy produkt z danej kategorii. Wręcz przeciwnie:miałam na myśli sprawdzenie, gdzie w danym momencie dany produkt jest tańszy (np. przy konieczności zakupu konkretnego modelu lodówki, gdzie ceny różnią się w zależności od sklepu!), co nie znaczy,że zawsze kupujemy np. najtańszy ser czy wędlinę (nie chcę myśleć, co w nich się kryje...). Też jestem zdania,że wegetarianizm wynika raczej ze światopoglądu,a nie - wegetarianie wcale nie muszą codziennie jeść mięsa :)
  Ach, jeszcze jedna wskazówka (dla zadziecionych): jeśli się stosuje pieluchy jednorazowe, warto sprawdzić tańsze marki (oczywiście o ile dziecko dobrze je toleruje,z własnego podwórka mogę powiedzieć,że moje dzieci bardzo dobrze reagowały na pieluchy produkowane dla popularnych dyskontów,nie było - oprócz ceny - różnicy w stosunku do tych najbardziej popularnych/najdroższych marek). Kolejny przykład oszczędności: karmienie naturalne (z tym,że tu kwestia rozbija się o możliwości i osobistą decyzję matki), zysk: śmiem twierdzić,że lepsza odporność, najwłaściwszy pokarm dla małego człowieka, dostępność i bezcenność :), przy alergikach - najlepsza prewencja :)

  OdpowiedzUsuń
 9. 1. A to dla mnie punkt najważniejszy (i najtrudniejszy zarazem). Namów najbliższych, by raze z Tobą podjęli próbę praktykowania minimalizmu :)
  Roman

  OdpowiedzUsuń
 10. generalnie popieram - a co do punktu dwudziestego - burzy mózgów - to mam dość dużo do powiedzenia co do ogólnego podejścia do oszczędzania http://tiny.pl/hpb9g

  aha, podoba mi się ten blog :) bardzo dobre sąsiedztwo na blogspocie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, zauważyłem. Odwiedzam i będę odwiedzać. Dziękuję za opinię o blogu i pozdrawiam!

   Usuń
 11. 20. Rób przetwory!!!

  Jak ostatnio poszedłem do sklepu i zobaczyłem, że dżem który ostatnio kupowałem za 4 zł kosztuje teraz 7 zł to mnie zamurowało...

  OdpowiedzUsuń
 12. "nie jedz na mieście" - przez takie rady polska gospodarka wygląda jak wygląda...właściciele barów, restauracji też chcą z czegoś żyć...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wątpię, aby za stan naszej gospodarki odpowiadała akurat ta jedna zasada... Intencją tego postu i bloga jest szukanie oszczędności w domowym budżecie. Myślę, że do tej rady zastosuje się promil konsumentów. Dla mnie ważne, że zastosuję się do niej ja sam, jedząc posiłki przygotowane w domu. Zaoszczędzonymi pieniędzmi z pewnością zasilę inne działy gospodarki narodowej (: Przyjęcie tezy, że teraz wszyscy Polacy przestaną jeść w barach i restauracjach, a właściwie, że już przestali to robić, jest raczej mało prawdopodobne.

   Usuń
  2. Anonimowy, idac tym tokiem myslenia wszyscy obywatele natychmiast powinni wydawac cala wyplate. Wtedy by gospodarka rosla, ze ho ho.

   Usuń
 13. Kuba#zaczynam być - dziwne rzeczy piszesz ja pracuje fizycznie na hucie na piecach w wysokich i zroznicowanych temperaturach i dość dużym stresie. Od prawie 3 lat jestem wege i co mogę ci napisać ... Znacznie obnizylem swa nadwagę, energii mam więcej, samopoczucie lepsze, jestem teraz bardziej aktywny i nawet udało mi się otworzyć dodatkowo własny interes ( w miedzy czasie huta i praca na 4-ro brygadowce) zaczolem grac w tenis , trochę rowerka. A co dla mnie najważniejsze lepsze zdrowie. Mam astmę oskrzelowa kilka razy w roku chorowalem na oskrzela. Od jakiegoś czasu nawet przeziębienia mnie nie łapią. Sam jestem tematem drwin i kpin ale mam to w tulku... Najłatwiej krytykować i nie znać tematu! ;) zachęcał do spróbowania zostań VEGe na 30 dni . sam osobiście zmienilrm dietę tylko dlatego ze jestem przeciwnikiem zabijania zwierzat, za dużo im pomagał i jest ich w moim życiu bym jadł inne stworzenia. Pozdrawiam serdecznie

  Ps a temat oczywiście na plus. Uwielbiam czytać twoje pisadla, dają mi wiele i mam nadzieje sam znaczne cos dawać od siebie. Od nad znalazłem twojego bloga wiem ze od kilku lat myślę prawidłowo i nie jestem jakim prehistorycznym wynalazkiem w xxl wieku ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz, tematy związane z odżywianiem będą się, mam nadzieję, pojawiać na blogu. Gratuluję wartościowych zmian na lepsze, o których piszesz!

   Usuń
 14. Bardzo przydatny i wartościowy wpis. Oprócz planowania wydatków i uważania na gotowe dania, jakiś czas temu zaczęłam używać stron z kuponami rabatowymi, jeśli planuje większe albo bardziej konkretne zakupy i musze stwierdzić, że też pozwala mi to widocznie zaoszczędzić.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ludzieeeee! Gdzie ja trafiłam/wdepnęłam.
  Zastanów się, czy warto leczyć zęby - kto wie, może za chwilę przejedzie Cię samochód. A już na pewno starsza osoba nie powinna decydować się na nową protezę. Czy zdąży ją dostatecznie wyeksploatować?
  Książki? Kto by tam kupował książki, przecież na pewno jedną już ma:)
  Sklepowe lody z całą paletą tłuszczy trans będą w sam raz. Wszak głupio jest myśleć że "jesteśmy czegoś warci". Niczego nie jesteśmy warci, byle jaki przedmiot wart jest więcej, niż my.
  Pożyczysz moi swoją wiertarkę? Laptop?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdzieś jest granica, gdzie każdy z nas mówi: "stop"
   I to nie tylko jeśli chodzi o wydatki; to dotyczy praktycznie każdej dziedziny naszego życia.
   Czy warto leczyć zęby? Warto...
   Czy za każdą cenę? Oczywiście, że nie...
   Albo szerzej...
   Czy warto realizować swoje marzenia? Zapewne tak...
   Czy za wszelką cenę i nie bacząc na koszty? Z pewnością nie...
   Ale może to tylko moje zdanie...
   Roman

   Usuń

UWAGA: Komentarze są moderowane i pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Będzie nam miło, gdy się pod nimi podpiszesz :) Nie publikuję wypowiedzi pozornie na temat, a stanowiących formę reklamy, zwł. blogów komercyjnych...